CZ EN

Schválen obecný přístup Rady EU k návrhu legislativního balíčku k pravidlům na ochranu retailových investorů (RIP)

Dne 12. června 2024 schválila Rada EU svůj obecný přístup k návrhu legislativního balíčku na ochranu retailových investorů (Retail Investment Package). Balíček tvoří novela 5 směrnic z finančního trhu – UCITS (o koordinaci právních a správních předpisů týkajících se subjektů kolektivního investování do převoditelných cenných papírů), Solvency 2 (o přístupu k pojišťovací a zajišťovací činnosti a jejím výkonu),  AIFMD (o správcích alternativních investičních fondů), MiFID 2 (o trzích finančních nástrojů) a IDD (o distribuci pojištění). Samostatnou částí balíčku je pak novela nařízení PRIIPs-KID (o sdělení klíčových informací pro retailové investory).  Cílem návrhu Komise bylo podpořit vnitřní trh s retailovými investicemi sjednocením příslušné sektorové regulace a adaptací stávajících pravidel na digitalizaci finančních služeb. 

Návrh Komise se začal projednávat během předsednictví Španělska, finální kompromisní znění pak vzešlo z návrhů předsednictví belgického. Za nejdůležitejší části RIP byly všeobecně považovány regulace provizí a dále koncept value-for-money, opírající se o tzv. evropské benchmarky.  Rada se rozhodla, že ve svém postoji omezí rozšíření stávajícího zákazu provizního odměňování (ve smyslu směrnice MiFID 2) nově pouze na nezávislé poradenství k pojistným produktům s investiční složkou (IBIPs ve smyslu směrnice IDD). Současně se však přiklonila k tomu, aby se zpřísnily testy přípustnosti pobídek a informační povinnosti s nimi spojené. Ve vztahu k návrhům v oblasti value-for-money je mandátem Rady prosazovat v budoucích trialozích takovou úpravu, kdy celoevropské benchmarky budou nástrojem výkonu dohledu, zatímco v rámci produktového řízení budou uplatňovány tzv. peer groups, což jsou skupiny referenčních produktů, s nimiž se tvůrce retailového investičního produktu porovnává (a které – na rozdíl od benchmarků – nemusí nutně zahrnovat produkty z trhů v ostatních členských státech). Data pro výpočet benchmarků, který budou zajišťovat evropské dohledové orgány (EIOPA, ESMA), by dle návrhu Rady měla být čerpána primárně ze sdělení klíčových informací vytvářených podle nařízení PRIIPs-KID. 

Jak v případě regulace provizí, tak i u úpravy value-for-money odpovídá protinávrh Rady ideovým východiskům, které Česká republika definovala ve své rámcové pozici k návrhu Komise a které na jednáních pracovní skupiny Rady trvale prosazovala. Po schválení obecného přístupu Rady a po již dříve schválené pozici Evropského parlamentu bude v příštích měsících následovat interinstitucionální projednávání (trialogy).

Vyplnit žádost

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.