CZ EN

Základní informace

Základní aspekty penzijního systému České republiky

Od ledna 2013 se penzijní systém v České republice sestával z tzv. tří penzijních pilířů. Kromě povinného I. pilíře (důchodové pojištění) existoval dnes již ukončený II. penzijní pilíř - důchodové spoření - a pokračuje reformovaný III. penzijní pilíř zahrnující doplňkové penzijní spoření a penzijní připojištění. Penzijní připojištění je od konce roku 2012 uzavřené pro nové účastníky. Penzijní připojištění je systém provozovaný prostřednictvím transformovaných fondů, který je nicméně stále co do počtu účastníků největším fondovým systémem v ČR.

V roce 2014 vláda rozhodla o ukončení důchodového spoření. Na základě toho byl přijat zákon o ukončení důchodového spoření. Stručné shrnutí procesu a informace lze nalézt na stránce II. pilíř - Důchodové spoření.

V rámci Odborné komise pro důchodovou reformu při MPSV probíhala v letech 2014 – 2017 diskuze ohledně změn penzijního systému v ČR, a to jak státní povinné složky – důchodového pojištění, tak soukromých penzijních produktů. Informace k této komisi a jejím dokumentům lze nalézt na: www.mpsv.cz.

Zobrazit formulář

Kontaktní formulář