CZ EN

Dluhopisy pro občany

Informace vydávané Ministerstvem financí k emisím státních dluhopisů pro občany.

Internetové stránky dostupné přes www.DluhopisRepubliky.cz přinášejí zevrubné informace o státních dluhopisech určených pro drobné investory, jejichž cílem je dlouhodobé a bezpečné spoření. Na uvedených internetových stránkách jsou pravidelně zveřejňovány aktuality týkající se Dluhopisu Republiky.

veškeré odkazy vedou na externí web

Dluhopis Republiky

Státní dluhopisy označené jako Dluhopis Republiky Ministerstvo financí začalo nabízet občanům k úpisu při příležitosti 100 let založení Československé republiky s cílem nabídnout občanům konzervativní a stabilní formu zhodnocení svých úspor za srovnatelných podmínek, jaké mohou využívat i velké finanční skupiny.

Pro stát takový způsob financování představuje diverzifikaci rizik, a také větší stabilitu, pokud dluh drží nejen zahraniční investoři, ale i občané.

Emise Dluhopisu Republiky jsou občanům k dispozici online prostřednictvím elektronického přístupu a na pobočkách distributorů v průběhu celého roku, neboť jednotlivá upisovací období na sebe přímo navazují.

Typy dluhopisů, úrokové sazby

Informace k aktuálně nabízeným typům Dluhopisů Republiky naleznete zde.

Reinvestiční státní dluhopis s dobou do splatnosti 6 let, který má fixně stanoveny rostoucí roční kupóny. Průměrný výnos reinvestičního státního dluhopisu je stanoven v souladu s výnosy státních dluhopisů obchodovaných na finančním trhu k datu zahájení úpisu dluhopisu. Příslušné úrokové sazby u reinvestičního dluhopisu jsou stanoveny k počátku upisovacího období pro všechna výnosová období.

Proti-inflační státní dluhopis s dobou do splatnosti 6 let, u kterého jsou roční výnosy stanoveny pohyblivou úrokovou sazbou, která bude stanovena podle míry inflace na bázi indexu spotřebitelských cen zveřejňovaného Českým statistickým úřadem.

Fixní státní dluhopis s dobou do splatnosti 6 let, výše výnosu je v každém roce konstantní. (Dluhopis byl vydáván v předchozích emisích).

Výnosy u všech typů státních dluhopisů jsou každoročně reinvestovány a připsány na majetkové účty vlastníků ve formě nových státních dluhopisů. Počet kusů státních dluhopisů na majetkovém účtu se tak na konci každého výnosového období zvyšuje o výši odpovídající výnosu dluhopisu. Tím dochází k úročení nejen jmenovité hodnoty státních dluhopisů, ale také k dalšímu úročení výnosů dluhopisu v následujících obdobích.

Komu jsou emise Dluhopisu Republiky určeny

Okruh osob, které si mohou dluhopis pořídit a vlastnit, je omezen pouze na fyzické osoby.

Kde a jak nakoupit

Aktuálně neprobíhá žádné upisovací období emisí Dluhopisu Republiky.

Darování

Dluhopis Republiky je možné darovat, avšak pouze osobám, které je mohou v souladu s emisními podmínkami nabývat. Darování státních dluhopisů je možné provést zdarma prostřednictvím elektronického přístupu ke správě majetkového účtu, případně za poplatek na vybraných pobočkách smluvních distributorů.

Další informace

Více informací o Dluhopisech Republiky naleznete také v další sekcích těchto internetových stránek, zejména v sekci O dluhopisech, Jak investovat a Užitečné.

Vyplnit žádost

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.