Návrh směrnice o platebních účtech
V minulosti byla tato problematika již řešena: poskytovatelé platebních služeb byli motivováni k samoregulaci a v červenci 2011 bylo přijato doporučení Komise o přístupu k základnímu platebnímu účtu. K pozitivnímu vývoji však podle názoru Komise došlo pouze v omezené míře, a proto Komise přijímá ohledně platebních účtů komplexnější a právně závazná opatření. Dotčená opatření mají podobu návrhu směrnice, aby bylo možné zohlednit různé podmínky v členských státech.
Opatření obsažená v návrhu směrnice se týkají tří oblastí:
-
Transparentnost a srovnatelnost poplatků za platební účet – cílem je usnadnit spotřebitelům porovnání poplatků účtovaných poskytovateli platebních služeb v EU
-
Změna poskytovatele platebního účtu – cílem je zavést jednoduchý a rychlý postup změny poskytovatele platebního účtu
-
Přístup k platebnímu účtu – cílem je umožnit všem spotřebitelům z EU otevřít si v kterémkoli členském státě platební účet umožňující základní služby (úhrady, inkasa, výběry hotovosti, používání platební karty), nezávisle na členském státě původu.
Podrobnější informace viz tisková zpráva Evropské komise(česká verze)
Související dokumenty:
- Návrh směrnice Evropského Parlamentu a Rady o porovnatelnosti poplatků souvisejících s platebními účty, změně platebního účtu a přístupu k platebním účtům se základními prvky(česká verze)
- Návrh směrnice Evropského Parlamentu a Rady o porovnatelnosti poplatků souvisejících s platebními účty, změně platebního účtu a přístupu k platebním účtům se základními prvky(anglická verze)
- Nejčastější otázky a odpovědi(anglická verze)
- Posouzení dopadů(anglická verze)
- Shrnutí posouzení dopadů(anglická verze)
Zdroj: MF - odbor Finanční trhy II - odd. 352 Platební služby a tržní infrastruktura