Úvodní informace
Financování udržitelnosti spočívá v zajištění finančních prostředků pro realizaci udržitelných projektů a činností, které podporují přechod na klimaticky neutrální a udržitelné hospodářství. Význam financování udržitelnosti v posledních letech roste na evropské i globální úrovni a zároveň dochází k jeho legislativnímu ukotvení. Evropská komise již řadu let pracuje na harmonizaci pravidel a rozvoji opatření a nástrojů, které financování udržitelnosti podpoří a mobilizují potřebný soukromý i veřejný kapitál. (Více informací v sekci Rámec EU pro financování udržitelnosti.)
Důležité milníky posilující význam financování udržitelnosti
Dne 25. září 2015 přijalo mezinárodní společenství na půdě Valného shromáždění Organizace spojených národů Agendu OSN pro udržitelný rozvoj 2030, která je konkretizována prostřednictvím 17 společných cílů udržitelného rozvoje, jichž má být dosaženo do roku 2030.
Dne 12. prosince 2015 přijaly smluvní strany1 Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu Pařížskou dohodu, jejímž cílem je posílit globální reakci na hrozbu změny klimatu. Tohoto cíle má být podle článku 2 Pařížské dohody dosaženo mimo jiné:
- udržením nárůstu průměrné globální teploty výrazně pod hranicí 2 °C oproti hodnotám před průmyslovou revolucí a úsilím o to, aby nárůst teploty nepřekročil hranici 1,5 °C oproti hodnotám před průmyslovou revolucí, a uznáním, že by to výrazně snížilo rizika a dopady změny klimatu;
- zvyšováním schopnosti přizpůsobit se nepříznivým dopadům změny klimatu a posilováním odolnosti vůči změně klimatu a nízkoemisního rozvoje způsobem, který neohrozí produkci potravin;
- sladěním finančních toků s hospodářským růstem odolným vůči změně klimatu.
Pařížská dohoda vstoupila v platnost 4. listopadu 2016 a po roce 2020 nahradila předtím platný Kjótský protokol. V rámci Pařížské dohody se členské státy Evropské unie včetně České republiky přihlásily ke společnému snížení emisí skleníkových plynů o nejméně 40 % do roku 2030 ve srovnání s rokem 1990.
Dne 8. března 2018 představila Evropská komise v souvislosti s uvedenými závazky Akční plán: Financování udržitelného růstu. Tento akční plán zdůrazňuje roli finančního systému, který je zásadní pro propojení otázek financování s konkrétními potřebami evropské a světové ekonomiky.
Akční plán proto představil zamýšlená nelegislativní a legislativní opatření s cílem:
- přesměrovat kapitálové toky k udržitelným investicím pro dosažení udržitelného růstu podporujícího začlenění;
- řídit finanční rizika plynoucí ze změny klimatu, vyčerpávání zdrojů, zhoršování životního prostředí a sociálních otázek;
- podporovat transparentnost a dlouhodobost finančních a ekonomických činností.
Dne 11. prosince 2019 představila Evropská komise strategii Zelená dohoda pro Evropu, kterou opětovně potvrzuje odhodlání řešit problémy způsobené změnou klimatu a životního prostředí. Cílem strategie je transformovat Evropskou unii na moderní, konkurenceschopnou a bezemisní ekonomiku efektivně využívající zdroje. Klíčové je v tomto kontextu úsilí Evropské unie výrazně snížit do roku 2050 emise skleníkových plynů, respektive dosáhnout klimatické neutrality.
Urychlit a podpořit snižování emisí skleníkových plynů má pomoci klíčový související balíček opatření „Fit for 55“, který Evropská komise představila dne 14. července 2021. Balíček opatření si klade za cíl snížit emise skleníkových plynů o 55 % do roku 2030 v porovnání s rokem 1990. Naprostá většina unijních předpisů, které májí zajistit splnění cíle pro rok 2030, již byla schválena. Strategie Zelená dohoda pro Evropu a z ní vycházející balíček opatření „Fit fot 55“ mimo jiné připomínají klíčovou roli soukromého sektoru v rámci financování zelené tranzice.
Dne 6. července 2021 představila Evropská komise Strategii financování přechodu k udržitelnému hospodářství, která zasazuje přijaté a plánované kroky a opatření Akčního plánu do rámce EU pro financování udržitelnosti (EU Sustainable Finance Framework). Strategie zároveň stanovuje další potřebná opatření ve čtyřech hlavních oblastech:
- financování přechodu reálné ekonomiky k udržitelnosti;
- zvýšení odolnosti finančního sektoru a jeho přínosu k udržitelnosti: hledisko dvojí významnosti;
- směřování k inkluzivnějšímu rámci pro udržitelné financování;
- podpora globálních ambicí.
Souhrn uvedených odkazů
- Transforming our world: the 2030 Agenda for Sustainable Development (Agenda OSN pro udržitelný rozvoj 2030)
- Paris Agreement - UN Framework Convention on Climate Change (internetové stránky Evropské komise k Pařížské dohodě a souvisejícím dokumentům)
- What is the Kyoto Protocol? | UNFCCC (internetové stránky United Nations Climate Change ke Kjótskému protokolu, které obsahují všechny relevantní odkazy)
- Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Evropské radě, Radě, Evropské centrální bance, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů „Akční plán: Financování udržitelného růstu“
- Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Evropské radě, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů „Zelená dohoda pro Evropu“
- Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů „Fit for 55": plnění klimatického cíle EU pro rok 2030 na cestě ke klimatické neutralitě
- Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů „Strategie financování přechodu k udržitelnému hospodářství“
1 Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change
Poznámka: Tato stránka má pouze informativní charakter a slouží pro zjednodušené informování veřejnosti o agendě financování udržitelnosti. Zde uvedených informací se nelze dovolávat, jelikož nemají právní nebo jinou závaznost a Ministerstvo financí nenese odpovědnost za jakékoliv případné škody způsobené používáním informací zpřístupněných prostřednictvím tohoto webu. Informace mohou být kdykoliv změněny bez předběžného oznámení.