Evropská komise představila klíčovou iniciativu pro posílení kapitálových trhů a bankovní unii
Evropská komise (EK) zveřejnila dne 19. 3. 2025 sdělení k unii úspor a investic (SIU) - novou zastřešující iniciativu pro unii kapitálových trhů (CMU) a bankovní unii (BU) vysoké priority. Jejím cílem je podpořit přesměrování úspor do produktivních investic a zvýšit počet i rozmanitost finančních příležitostí pro občany a podniky, a tím přispět k financování strategických cílů EU i její konkurenceschopnosti. Sdělení zastřešuje budoucí soubor legislativních a nelegislativních opatření na národní i unijní úrovni, která jsou dle EK potřebná. Opatření týkající se CMU by měla být zaměřena na čtyři oblasti.
V první oblasti „občané a úspory“ budou opatření mířit na podporu účasti retailových investorů na kapitálových trzích a rozvoj sektoru penzijního připojištění. V druhé oblasti „investice a financování“ půjde o podporu kapitálových investic, sladění nástrojů veřejného financování s cíli SIU, výstupy z investice, úpravu zdanění kapitálových investic a oživení sekuritizace. Ve třetí oblasti „integrace a rozsah“ budou opatření cílit na konsolidaci obchodních a po-obchodních infrastruktur a další rozvoj sektoru správy aktiv v podobě zavedení tzv. 28. režimu v oblasti korporátního práva či práva cenných papírů. Ve čtvrté oblasti „efektivní dohled v rámci jednotného trhu“ půjde o posílení konvergence dohledu nad kapitálovými trhy a přerozdělení dohledových pravomocí mezi národní a unijní úroveň.
V kontextu BU považuje EK za důležité dosáhnout ambiciózního výsledku v trialozích u projednávaného legislativního balíčku pro krizové řízení a pojištění vkladů, přijmout jasné kroky směrem k vytvoření Evropského systému pojištění vkladů (EDIS) a sledovat přístup k aplikaci mezinárodních standardů pro banky v jiných jurisdikcích.
Celkový pokrok a související vstupy zhodnotí EK ve 2. čtvrtletí roku 2027 v průběžné zprávě.
Ministerstvo financí dlouhodobě a aktivně podporuje rozvoj kapitálových trhů, vč. záměru prohloubit CMU, a to zejména cestou zjednodušení pravidel a snížení nákladů. V rámci dosavadních jednání se proto obecně vyhrazuje proti takovým pravidlům, která komplikují trh (jako je např. dvojitý/trojitý reporting plynoucí z překryvů stávajících pravidel na EU úrovni), či pravidlům, která podnikům přináší administrativní zátěž bez přidané hodnoty. V rámci vydaného sdělení tak Ministerstvo financí vítá snahu o deregulaci, identifikaci bariér, jejich odstranění a snižování administrativní zátěže.
Ministerstvo financí zastává v oblasti CMU zdrženlivý přístup k návrhům na zakotvení jednotného dohledu vykonávaného orgány, resp. institucemi EU, a to zejména z toho důvodu, že tyto subjekty nenesou za svá rozhodnutí fiskální odpovědnost. Proto by dohled měl být vykonáván na národní úrovni, tedy na principu „pravomoci mají být tam, kde leží i odpovědnost“. Navíc dohled vykonávaný centrálními orgány, resp. institucemi EU je výrazně (až 10krát, v některých oblastech i více) dražší, jeho zavedení by pak dále prodražilo služby na kapitálových trzích a mohlo být pro některé české podnikatelské subjekty na kapitálových trzích až likvidační. Z toho důvodu Ministerstvo financí vítá, že sdělení EK klade důraz na konvergenci dohledu, nikoli jednotného EU dohledu jako ultimátního řešení pro problémy evropského kapitálového trhu.
Kromě toho se Ministerstvo financí již více než 15 let zasazuje o 28. režim v oblasti držení cenných papírů, které by značně zjednodušilo a sladilo pravidla obchodování cenných papírů. Vítá proto, že tato myšlenka byla do sdělení zařazena, a je připraveno v nadcházejících jednáních aktivně přispět k tomu, aby její provedení vedlo ke zlepšení a vyšší efektivitě kapitálových trhu v EU.
S ohledem na důležitost unie úspor a investic pro konkurenceschopnost EU se tomuto tématu věnovali rovněž vrcholní představitelé členských států v rámci Evropské rady dne 20. 3. 2025. V přijatých závěrech je zdůrazněna potřeba dalšího rozvoje kapitálových trhů v EU a uvolnění soukromého kapitálu jako nezbytného předpokladu pro úspěšné směřování EU. K tomu bude třeba přijmout řadu kroků jak na národních úrovních, tak i na evropské úrovni, což ostatně plyne také ze sdělení EK.
Závěry jednání Evropské rady taktéž zdůrazňují potřebu úpravy právního rámce EU v oblasti sekuritizace a zakotvení 28. režimu na podporu tzv. start-upů a scale-upů. V oblasti dohledu nad kapitálovým trhem zdůrazňují potřebu konvergence dohledu a jednotného uplatňování pravidel. K případné harmonizaci dohledu (ve smyslu jednotného dohledu) by mělo dojít až po vyhodnocení dopadů na jednotlivé členské státy. Důraz je kladen obecně na hledání tržních řešení a snižování administrativní zátěže.
Ministerstvo financování přijaté závěry Evropské rady podporuje a vítá především důraz na snižování administrativní zátěže a cestu postupné konvergence dohledu, nikoli zavedení jednotného dohledu.