CZ EN

Balíček Omnibus I.

Balíček Omnibus I (tzv. Omnibus I package), představuje záměr Evropské komise zjednodušit a snížit regulatorní zátěž pro soukromý sektor, a to mj. v oblasti podávání zpráv podniků o udržitelnosti (CSRD), nařízení EU o Taxonomii, náležité péči podniků v oblasti udržitelnosti (CSDDD) a mechanismu uhlíkového vyrovnání na hranicích (CBAM).

Balíček přináší ve vztahu ke zprávám podniků o udržitelnosti (nefinanční výkaznictví účetních jednotek, také „ESG reporting“) tyto hlavní změny:

  • „šlápnutí na brzdu“ („stop the clock“) – odložení povinností pro účetní jednotky, jež dosud neměly povinnost zprávy o udržitelnosti podávat, o dva roky (posun podávat tyto zprávy z roku 2026 na rok 2028),
  •  omezení rozsahu působnosti („de-scoping“) – výrazné snížení počtů podniků s povinností vykazovat, a to zvýšením prahových kritérií pro reporting (kombinace počtu zaměstnanců a finančních ukazatelů, viz dále).

Česká republika podporuje návrh EK směřující ke snížení regulatorní zátěže v této oblasti.

Vykazování dle směrnice CSRD

První vlna podniků zasažených směrnicí CSRD zůstává balíčkem nedotčena. V ČR jde o vybrané subjekty veřejného zájmu (největší společnosti), jež letos zveřejní své zprávy o udržitelnosti (za účetní období roku 2024), a to na základě částečné transpozice směrnice provedené konsolidačním balíčkem do zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů. 

Povinnost pro podniky, jež dosud zprávy o udržitelnosti neměly povinnost podávat (tzv. druhá a třetí vlna), se dle návrhu změn směrnice CSRD výrazně mění. Zaprvé, podniky ve druhé vlně budou podávat zprávy o udržitelnosti až od roku 2028, nikoliv od roku 2026. Zadruhé, definice subjektů pro druhou vlnu se výrazně zužuje. V roce 2028 tak budou své zprávy zveřejňovat pouze podniky, které:

  • mají více než 1 000 zaměstnanců (dle stávající směrnice byla hranice 250 zaměstnanců), a současně
  • překračují alespoň jednu z hraničních hodnot:
    • roční úhrn čistého obratu překračuje hranici 50 mil. eur a/nebo
    • aktiva k rozvahovému dni překračují hranici 25 mil. eur.

Návrh tak výrazně snižuje počet podniků, které by měly podávat zprávy o udržitelnosti v ČR v následujících dvou letech. 

Vykazování dle taxonomie EU

Povinnost vykazovat informace o souladu s taxonomií EU ve zprávě o udržitelnosti se původně měla vztahovat od příštího roku na stejný okruh podniků. Dle nově navrhovaného znění směrnice má nicméně tato povinnost zůstat po další dva roky zachována pouze pro podniky první vlny. Rozšíření na další podniky předpokládá návrh až od roku 2028, a to pouze při splnění následujících kritérií:

  • průměrný počet více než 1 000 zaměstnanců, a současně
  • roční úhrn čistého obratu vyšší než 450 mil. eur.

Tyto subjekty musejí zveřejnit soulad finančních ukazatelů (obratu, capex a opex) s taxonomií EU.

Návrh tak opět výrazně snižuje počet podniků s povinností vykazovat soulad s taxonomií v příštích dvou letech. Postupné rozšíření návrh předpokládá až od roku 2028, a to s výrazně zjednodušenými kritérii (viz úpravy Level 2 níže).

Pro velké podniky s více než 1 000 zaměstnanci, ale s ročním čistým obratem do 450 mil. eur zavádí návrh směrnice možnost dobrovolného vykazování (“opt-in” režim) aktivit v souladu s taxonomii EU. V případě, že podnik dobrovolně uvede soulad nebo částečný soulad svých aktivit, musí zveřejnit ukazatele obratu a capex, zatímco zveřejnění ukazatele opex by bylo plně dobrovolné.

Balíček Omnibus I přináší také řadu návrhů na úpravu tzv. Level 2 regulace (nařízení Komise v přenesené pravomoci k taxonomii EU), které mají zjednodušovat vykazování, jako např. změna ukazatele zelených aktiv pro úvěrové instituce (GAR), zjednodušení posuzování kritérií zásady „významně nepoškozovat“ aj.

Vyplnit žádost

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.