Tisková zpráva k problematice informování spotřebitele o cenách zboží a služeb
Ministerstvo financí připravuje novelu zákona o cenách, která zajistí, že spotřebitel bude seznámen se skutečnou výší ceny výrobku. Ta bude muset obsahovat např. všechny bezpečnostní či palivové příplatky v případě nákupu zájezdu nebo nově zavedený poplatek za likvidaci elektrospotřebičů.
V oblasti označování zboží cenami je pro členské státy Evropské unie závazné ustanovení Směrnice 98/6/ES o ochraně spotřebitele při označování výrobků nabízených spotřebiteli, podle kterého má prodávající povinnost označit výrobek konečnou cenou, která už nemá být navyšována o žádné další částky.
Tato cena pro konečného spotřebitele má být definovaná jako cena konečná (výsledná), ke které není možné připočítávat další poplatky, daně, přirážky apod. Spotřebitel má tak jistotu, že zaplatí pouze výši inzerované ceny, která již nebude o žádnou přirážku upravena.
Směrnice 98/6/ES tuto povinnost zatím stanovuje pouze při prodeji zboží (výrobků) nikoli služeb. Poslední aktuální vývoj v této oblasti u nás (Exim Tour) ovšem ukazuje, že bude potřebné urychleně řešit otázku podávání informací o ceně spotřebiteli i při poskytování služeb. Orgány Evropské komise sice již začaly analyzovat potřebu úpravy u dopravních služeb leteckých společností a obdobný problém je signalizován i při poskytování služeb cestovními kancelářemi. Ministerstvo financí ale nebude čekat na tuto změnu a dílčí úpravou zákona o cenách stanoví jednoznačnou povinnost prodávajícím subjektům podat spotřebiteli předem informaci o celkové ceně za nakupovanou službu (dopravní, službu cestovního ruchu nebo jakoukoliv jinou), kterou bude muset spotřebitel v případě uzavření smlouvy zaplatit.
Ing. Ivan Fuksa,
1.náměstek ministra financí