Finanční analytický útvar (FAÚ) Ministerstva financí se primárně zabývá bojem proti legalizaci výnosů z trestné činnosti, tj. bojem proti „praní špinavých peněz“. V poslední době lze vysledovat narůstající podíl případů daňové trestné činnosti a dále trestné činnosti korupční povahy.
„I v době nutných úspor jsem útvar personálně posílil a investoval do jeho vyhledávacího a analytického vybavení, což přináší své ovoce. Výrazně se také posílila spolupráce s daňovou a celní správou,“ uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. „Díky tomu se v roce 2011 podařilo zajistit více než 800 mil. Kč na bankovních účtech z podezřelých transakcí. Dále bylo podáno 256 trestních oznámení, v 680 případech byl dán podnět na Generální finanční ředitelství a v 67 případech celním orgánům. Na základě těchto podnětů FAÚ byla doměřena dodatečná daň v objemu jednotek miliard korun. Za vysoké pracovní nasazení bych rád všem pracovníkům útvaru poděkoval,“ dodal ministr financí.
„Ačkoli není možno zveřejňovat informace z konkrétních případů, následující anonymizované příklady jasně popisují každodenní práci útvaru,“ řekl ředitel FAÚ Milan Cícer.
Šetření prováděné na základě podnětu, který naznačoval, že okresní státní zástupkyně měla obdržet od podnikatelského subjektu značnou finanční částku za ovlivnění průběhu a výsledku šetření Policie ČR. Během šetření bylo zjištěno, že subjekt, který byl prověřován Policií ČR, skutečně ze svého účtu odeslal částku v řádech statisíců korun ve prospěch účtu manžela dotyčné státní zástupkyně. K této transakci došlo nedlouho po pokynu státního zástupce, podřízeného okresní státní zástupkyni, k ukončení prověřování tohoto subjektu a k následnému odložení případu. FAÚ proto podal trestní oznámení.
Šetření transakce spojené s odvody z hazardu na veřejně prospěšné účely. Analýzou finančních toků jedné z loterijních společností bylo zjištěno, že v průběhu roku 2011 odeslala několika příjemcům částku přesahující 100 milionů Kč. Většina prostředků byla okamžitě vyvedena hotovostním výběrem. V dalších případech byly peníze přeposílány prostřednictvím účtů obchodních společností a v konečné fázi též vyvedeny hotovostními výběry. Disponenti řady účtů byli navzájem provázáni, a to rodinnými č obchodními vazbami. Provedeným šetřením se prokázalo, že rodinní příslušníci byli disponenty účtů osmi občanských sdružení s tím, že jeden z partnerů byl i disponentem účtu vyšetřované loterijní společnosti. Současně se zjistilo, že finanční prostředky určené na veřejně prospěšné účely byly prokazatelně investovány do nákupu nemovitostí osobami personálně propojenými s loterijní společností. Ve věci bylo podáno trestní oznámení.
Šetření pohybů na osobním účtu osoby ZX, kdy transakce dosahovaly až stovek milionů Kč. Dále tato osoba využívala více účtů k transakcím, evidentně souvisejícím s podnikatelskou činností v rámci veřejných zakázek. Současně existoval obrovský nepoměr mezi daty vykazovanými správci daně, hodnotou zejména nemovitého majetku a údaji na bankovních účtech osoby. V průběhu šetření byly získány informace, že se na šetřených finančních transakcích uskutečňovaných v řetězci subjektů, které byly přímo či nepřímo personálně propojeny, účastnila i osoba činná jako zastupitel místní samosprávy, která veřejné zakázky zadávala. Na základě výše uvedených skutečností bylo FAÚ podáno trestní oznámení. Jako zajímavý se jeví fakt, že po spekulaci médií o šetření osoby ZX ze strany FAÚ se razantně zvýšil objem finančních prostředků přiznaných osobou ZX správci daně jako příjem, a tedy i vybraná daň.
Kompletní zprávu o činnosti FAÚ za rok 2011 najdete na webových stránkách Ministerstva financí: