Novela zákona o družstevních záložnách posílí ochranu jejich klientů
Vláda schválila Ministerstvem financí předložený návrh zákona, kterým se mění zákon č. 87/1995 Sb., o spořitelních a úvěrních družstvech a o změně některých zákonů.
„Návrh reaguje na zhoršující se situaci v sektoru družstevních záložen, která bohužel v loňském roce vyústila v krach největšího subjektu na tomto trhu. Cílem navrhovaných změn je především stabilizace sektoru tzv. kampeliček, přiblížení jeho fungování mezinárodním standardům a eliminace rizik tohoto sektoru pro Fond pojištění vkladů,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš.
Novela vychází z původního návrhu předloženého vládě v roce 2013, jehož projednávání nebylo dokončeno z důvodu rozpuštění Poslanecké sněmovny, a doplňuje jej o další opatření snižující rizika v sektoru, které identifikovalo Ministerstvo financí ve spolupráci s Českou národní bankou.
S účinností od 1. ledna 2015 novela navrhuje dvojnásobnou výši příspěvku družstevní záložny do Fondu pojištění vkladů. Zvyšuje se také povinný odvod části zisku družstevní záložny do rizikového fondu. Od stejného data bude vyžadováno, aby družstevní záložny poskytovaly produkty a služby pouze svým členům, což je běžnou zahraniční praxí.
V rámci druhé skupiny opatření s platností od počátku roku 2018 navrhujeme zavést dosud chybějící hranici určující limit velikosti družstevní záložny, a to ve výši 5 mld. Kč její bilanční sumy. V případě jejího překročení by se družstevní záložna měla transformovat na banku, či pokračovat ve své činnosti bez možnosti dalšího růstu. V případě zahájení transformace v průběhu roku 2015 nabízí novela mírnější podmínky, čímž motivuje zejména velké záložny směřovat právě touto cestou co nejdříve.
Návrh dále zavádí opatření, které podpoří zainteresovanost členů družstva na fungování samotné družstevní záložny, a to stanovením minimální výše členského vkladu (souhrn základního a dalších členských vkladů) ve výši jedné desetiny součtu úročených depozit daného člena. Toto pravidlo znamená, že depozita nad desetinásobek souhrnu členských vkladů daného člena budou obecně umožněna, avšak nebudou úročena. Pravidlo bude účinné pro depozita vložená po 1. červenci 2015. Pro depozita vložená před tímto datem bude toto pravidlo „jedna ku deseti“ aplikováno (za splnění určitých podmínek) až od 1. ledna 2018, navíc v mírnější podobě.
V neposlední řadě je navrženo zpřesnění předmětu podnikání kampeliček v oblasti poskytování úvěrů, kdy se zavádí limit úvěrů poskytnutých jednomu členovi družstva na 30 mil. Kč. Účinnost tohoto opatření je navržena na 1. leden 2018, pro smlouvy uzavřené před tímto datem bude platit tříleté přechodné období. Od roku 2018 bude platit také pravidlo minimální výše základního členského vkladu ve výši 1000 Kč.