Ministerstvo financí pokračuje v budování informačního systému v oblasti hazardu
„Jsem ráda, že dle harmonogramu usilovně pracujeme na zavedení informačního systému, jehož primárním cílem je chránit sázející, ale také jejich rodiny, na které závislost rodinných příslušníků na hazardu tvrdě dopadá. Je dobře, že Česká republika již disponuje moderní regulací hazardu, která nás vrací mezi civilizované státy Evropy,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová.
Zveřejněním technické specifikace běží roční lhůta během které mají provozovatelé hazardních her čas na to, aby přizpůsobili své informační systémy na požadavky stanovené zákonem o hazardních hrách.
Koncem příštího roku, tak budou provozovatelé hazardních her povinni ověřovat, zda je osoba zapsána v Rejstříku vyloučených osob. Pokud v Rejstříku vyloučených osob zapsána bude, tak jí provozovatel hazardní hry nesmí vpustit do herního prostoru a umožnit jí zřídit nebo používat uživatelské konto.
Do Rejstříku vyloučených osob budou zapsány osoby, které o to samy požádají, a dále automaticky osoby:
-
pobírající dávky pomoci v hmotné nouzi s výjimkou mimořádné okamžité pomoci,
-
s nimi společně posuzované, jsou-li starší 18 let,
-
vůči kterým byl pravomocně zjištěn úpadek,
-
kterým bylo uloženo předběžné opatření zákazu her a sázek,
-
kterým bylo uloženo přiměřené omezení a přiměřená povinnost zdržet se hazardních her nebo jim bylo nařízeno ochranné léčení.
Ministerstvo financí již letos úspěšně spustilo první část informačního systému v oblasti hazardu. Od začátku června tak běží ostrý provoz tzv. Analytického modulu informačního systému provozování hazardních her (AISG). Ministerstvo intenzivně pracuje na budování dalších částí informačního systému tzv. dozorové, jejíž součástí je i Rejstřík vyloučených osob a tzv. správní části, která bude fungovat jako centrální místo pro správu informací a dokumentů a procesů nezbytných pro regulaci hazardních her.