Ministerstvo financí pokračuje v reformě hazardu
Hlavním přínosem informačního systému je tvorba reportingu, který pomůže dozorovým a kontrolním orgánům efektivněji kontrolovat a dohlížet na provoz hazardních her. A to jak z hlediska výběru daní, tak i třeba ochrany občanů před závislostmi. Pracovníci dozorových orgánů budou v rámci informačního systému pracovat pouze s pseudonymizovanými identifikátory, tedy nikoliv jménem, příjmením ani dalšími osobními údaji jednotlivých hráčů.
„Postupné budování příslušného IT systému je dalším krokem k moderní a funkční regulaci hazardu. Díky tomuto posunu již nebude možné, aby například otec, dlužící desítky tisíc na alimentech, hrál automaty. Spuštění systému, který právě dokáže vyloučit patologické hráče z účasti na hazardních hrách, je dalším krokem a mohl by být uveden do provozu přibližně v polovině příštího roku,“ uvedl náměstek pro daně a cla Stanislav Kouba.
Analytický modul (AM AISG) tvoří první část informačního systému provozování hazardních her. Ten se skládá ještě ze správní a dozorové části, na kterých Ministerstvo financí pracuje v souladu se stanoveným harmonogramem.
Správní část funguje jako centrální místo pro správu informací a dokumentů nezbytných pro regulaci hazardních her. Informační systém v této části soustřeďuje všechny úkony související s vydáváním povolení, kontrolní činností. Dozorová část zajišťuje podporu registrace hráčů a vedení rejstříku osob vyloučených z hraní hazardních her.
Informační systém usnadní komunikaci mezi státními institucemi, které se podílejí na správě daně nebo vykonávají působnost v oblasti provozování hazardních her. Do systému budou zapojeny i města a obce, které mají výlučnou pravomoc regulovat herny a kasina na svém území. Smyslem jeho zavedení je také sjednocení roztříštěné praxe jednotlivých provozovatelů a zajištění, aby byla veškerá relevantní data evidována a předávána příslušným správním orgánům ve stejném formátu.