Novela zákona o mezinárodní spolupráci při správě daní schválena Senátem
Senát Parlamentu České republiky schválil dne 8. března 2017 návrh zákona, kterým se mění zákon č. 164/2013 Sb., o mezinárodní spolupráci při správě daní a o změně dalších souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 105/2016 Sb., kterým se mění některé zákony v oblasti mezinárodní spolupráce při správě daní a zrušuje se zákon č. 330/2014 Sb., o výměně informací o finančních účtech se Spojenými státy americkými pro účely správy daní (senátní tisk č. 47).
Návrh zákona do českého právního řádu transponuje evropskou směrnici, tzv. DAC III (Directive on administrative cooperation). Na jejím základě se budou nově s ostatními členskými státy Evropské unie vyměňovat informace o takzvaných daňových stanoviscích s přeshraničním prvkem. Jinými slovy: členské státy EU si začnou průběžně vyměňovat informace týkající se předběžných daňových rozhodnutí (rulings) a předběžných posouzení převodních cen mezi subjekty nadnárodních společností (APA, tzv. advance price arrangements, resp. advance price agreements), která mají přeshraniční prvek. Tyto informace se v souladu se směrnicí poskytnou v omezeném rozsahu i Evropské komisi a Ministerstvu financí.
Od roku 2017 bude výměna probíhat dvakrát ročně a za Českou republiku ji bude zabezpečovat ústřední kontaktní orgán, kterým je Generální finanční ředitelství. Jednorázově se také vymění informace o stanoviscích vydaných od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013, pokud byla účinná k 1. lednu 2014. Dále se vymění informace o stanoviscích vydaných od 1. ledna 2014 do 31. prosince 2016.
Cílem zavedení tohoto druhu automatické výměny je zvýšení transparentnosti a tím řešení problémů spojených s agresivním daňovým plánováním a mezinárodními daňovými úniky, zejména v návaznosti na tzv. kauzu Lux leaks, která vyšla najevo v listopadu 2014.
Návrh zákona bude nyní předložen k podpisu prezidentu republiky. Zákon nabyde účinnosti prvním dnem prvního kalendářního měsíce následujícího po jeho vyhlášení.