Meziresortní připomínkové řízení k novelizaci právní úpravy sjednávání finančních služeb pro spotřebitele na dálku
Ministerstvo financí zahájilo dne 1. dubna 2025 meziresortní připomínkové řízení k návrhu zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti se smlouvami o finančních službách uzavíranými na dálku.
Připomínky může uplatnit i odborná veřejnost, a to do 2. května 2025 zasláním na elektronickou adresu konzultace[at]mfcr.cz.
Důvodem novelizace je transpozice nové evropské směrnice (EU) 2023/2673 ze dne 22. listopadu 2023, kterou se mění směrnice 2011/83/EU, pokud jde o smlouvy o finančních službách uzavřené na dálku, a zrušuje směrnice 2002/65/ES (dále jen „DMFS“).
Směrnice DMFS do značné míry přebírá pravidla ze současné směrnice 2002/65/ES, která modifikuje a doplňuje o několik nových pravidel týkajících se sjednávání smluv v online prostředí. Nově také na finanční služby vztahuje některá pravidla směrnice 2011/83/EU (směrnice o právech spotřebitelů), která se dosud na oblast finančních služeb nevztahuje.
DMFS i nadále slouží primárně jako tzv. záchranná síť, která má poskytovat ochranu spotřebitelům v případě těch finančních služeb sjednávaných na dálku, které nemají svou vlastní evropskou sektorovou úpravu nebo jsou z působnosti těchto předpisů výslovně vyloučené.
Problematika smluv o finančních službách uzavíraných na dálku je v České republice upravena v občanském zákoníku, kterým je transponovaná nejen zrušovaná směrnice 2002/65/ES, ale také relevantní ustanovení směrnice 2011/83/EU. Současná právní úprava je tak již dnes částečně kompatibilní se směrnicí DMFS. Návrhem zákona se tak upravují ty prvky směrnice DMFS, které dosud nejsou v české právní úpravě obsaženy, nebo nejsou s novou evropskou úpravou plně kompatibilní.
Obsahem nové právní úpravy jsou zejména následující oblasti:
- předsmluvní informace,
- náležité vysvětlení,
- odstoupení od smlouvy,
- ochrana spotřebitele před nekalými praktikami v online prostředí, tzv. dark patterns.
Nad rámec úpravy finančních služeb návrh zákona přináší novou úpravu v oblasti odstoupení od spotřebitelské smlouvy sjednané na dálku v online prostředí, a to možnost spotřebitele odstoupit od takto uzavřené smlouvy také v online prostředí použitím tzv. tlačítka pro odstoupení od smlouvy.
Účinnost novely se v souladu s termínem stanoveným směrnicí navrhuje od 19. června 2026.
Materiály jsou dostupné v elektronické knihovně Úřadu vlády eKLEP.