CZ EN

Materiály na jednání vlády 22. března 2006

Bod č. 14:
Návrh na vyslovení souhlasu s přístupem k Dohodě o boji proti pašování a padělání a všeobecné anulaci nároků z 9. července 2004 mezi ES zastoupeným EK a každým členským státem uvedeným na podpisových stranách této dohody a Philip Morris International Inc., Philip Morris Products Inc., Philip Morris Duty Free Inc. a Philip Morris World Trade Sarl

Hlavním cílem této dohody je zamezit ilegálnímu prodeji cigaret v  Evropském společenství (včetně pašovaných a padělaných výrobků) a posílit schopnost vymáhat právo v boji proti tomuto ilegálnímu obchodu. Firma Philip Morris touto dohodou na sebe přejímá řadu povinností týkajících se např. značení přepravních obalů i spotřebitelského balení legálně vyrobených cigaret, které by umožnilo identifikovat výrobce, příjemce a cestu jejich přepravy ke spotřebiteli. Zavazuje se k předávání informací získaných vlastními pracovníky v oblasti ilegální výroby a ilegálního obchodu s cigaretami.

Dohoda byla uzavřena v souvislosti s tím, že ES a některé členské státy podaly občanskoprávní žalobu k Obvodnímu soudu Východního obvodu města New York, USA       a žádají kompenzaci škod, úhradu nákladů a spravedlivou nápravu zčásti v souvislosti s údajným prodejem cigaret legálně vyrobených firmou Philip Morris, které byly následně ilegálně dopraveny na území ES a staly se předmětem ilegálního obchodu.

Česká republika je prostorem, kam nejen směřují pašované, ilegálně i legálně vyrobené  cigarety, ale je  též prostorem ilegální produkce cigaret a překladištěm pašovavaných a ilegálně vyrobených cigaret dopravovaných do ostatních zemí Evropského společenství, především do Německa, Rakouska, Nizozemska a Velké Británie. 

Zisk z ilegálního mezinárodního obchodu s cigaretami dosahuje podle Evropského úřadu pro potírání podvodů při Evropské komisi (OLAF) značných objemů, přičemž organizovaný zločin, který ho ovládá, může část zisku používat i pro financování mezinárodních teroristických organizací. Proto je nezbytně nutné společně s ostatními zeměmi Společenství využít všechny prostředky k maximálnímu omezení nezákonného obchodu s cigaretami.

Bod č. 24:
Změna usnesení vlády ČR ze dne 20. dubna 2005 č. 468  o ustavení hodnotících komisí pro posouzení a hodnocení nabídek podaných v rámci veřejných zakázek podle zákona č. 40/2004 Sb.  o veřejných zakázkách ve znění pozdějších předpisů.
 
V souladu se zákonem o zrušení Fondu národního majetku přešla od 1.1.2006 působnost Fondu na Ministerstvo financí, včetně zaměstnanců. Od tohoto data se zástupci FNM stali pracovníky Ministerstva financí a tím i jeho zástupci v hodnotících komisích. Všichni navrhovaní zástupci Fondu národního majetku přešli na Ministerstvo financí a jsou tedy na posty členů a náhradníků hodnotících komisí navrhováni za Ministerstvo financí.  

Zároveň se na Ministerstvo financí v souvislosti s personálními změnami FNM obrátil i se žádostí o změnu člena hodnotící komise pro posouzení a hodnocení nabídek podaných na přípravu a realizaci prioritních projektů pro revitalizaci Moravskoslezského kraje a hodnotící komise pro posouzení a hodnocení nabídek podaných k řešení zmírnění dopadů ukončení těžby uhlí v kladenském regionu.

Z výše uvedených důvodů Ministerstvo financí zpracovalo materiál pro schůzi vlády, kterým se navrhuje změna požadovaných členů ve zmíněných komisích.

Vyplnit žádost

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.