CZ EN

EK: Při privatizaci Unipetrolu nedošlo k poskytnutí veřejné podpory

Ministerstvo financí dnes obdrželo oficiální vyjádření Evropské komise, že v případě prodeje 62,99% státního podílu ve společnosti UNIPETROL, a.s. a některých spojených aktiv polskému Polski Koncern Naftowy ORLEN, s. a. (PKN ORLEN) nedošlo ze strany České republiky k poskytnutí veřejné podpory.

Tímto rozhodnutím Evropské komise byl úspěšně učiněn předposlední krok nutný k úspěšnému uzavření celé privatizace. Za přípravu podkladů a dokumentaci pro rozhodnutí týkající se veřejné podpory zodpovídala česká vláda. Pozitivní rozhodnutí se vzhledem k transparentnosti privatizačního procesu všeobecně očekávalo, nicméně dané rozhodnutí zajistí PKN ORLEN dodatečnou právní jistotu, že danou transakci nelze z pohledu veřejné podpory v budoucnu zpochybnit.

V současné době se tak již pouze čeká na schválení dané transakce Evropskou komisí z pohledu antimonopolního. Podklady pro toto rozhodnutí byly vypracovány zástupci PKN ORLEN ve spolupráci s Unipetrolem, a.s. a v současné době se dokončuje oficiální podání Evropské komisi.

Během své návštěvy v Polsku dne 18. listopadu tohoto roku byl ministr financí Bohuslav Sobotka opakovaně ujištěn zástupci polského koncernu i vlády, že vynaloží maximální úsilí při finalizaci dané transakce. Kdy však přesně Evropská komise rozhodne i v tomto případě není doposud zřejmé, je však velmi pravděpodobné, že i v případě brzkého schválení ze strany Evropské komise dojde k uzavření celé transakce až na počátku roku 2005.

Vyplnit žádost

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.