CZ EN

Díky nové regulaci MF zmizelo 90% ilegálního hazardu na internetu

Za první měsíc účinnosti nového zákona o hazardních hrách zmizelo z českého trhu 90% ilegálního hazardu na internetu.

„Jedná se o velký úspěch námi připraveného zákona o hazardních hrách, který má velký ohlas i v zahraničí. Díky němu budou v ČR hrát pouze plnoletí hráči chránění brzdami a omezeními proti vzniku závislostí,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš na tiskové konferenci hodnotící první měsíc fungování nové hazardní legislativy. „Zásadně klesat bude rovněž množství a dostupnost hazardu v kamenných provozovnách. Alarmující počet stovek tisíc gamblerů a patologických hráčů, kteří se potýkají s rodinnými a finančními problémy je nezbytné podstatně snížit,“ zdůraznil Andrej Babiš.

„Na konci roku 2016 jsme identifikovali celkem 55 nelegálních provozovatelů na internetu. 20 z nich k 1.1.2017 přerušilo svou činnost, dalších 24 své aktivity omezilo v důsledku tlaku Ministerstva financí,“ upřesnil náměstek ministra financí Ondřej Závodský. V polovině ledna ministerstvo vydalo metodiku specifikující postup pro blokování internetových stránek s ilegálním hazardem a souvisejících plateb, pokud dojde na jejich zápis na tzv. blacklist. Ten je zatím prázdný. 25.1. ministerstvo oznámilo zahájení prvního správního řízení s ilegálním provozovatelem, který nový zákon doposud ignoruje. Na konci řízení, nejdříve v dubnu, může dojít k zápisu tohoto provozovatele na blacklist. „Ukazuje se, že panika některých členů internetové komunity byla předčasná. Ustanovení o možnosti blokace měla velmi účinný preventivní efekt aniž by reálně k blokování došlo,“ dodal Ondřej Závodský.

Jako účinné se ukazují rovněž nové pravomoci Celní správy, která má od 1. ledna letošního roku možnost postihovat nelegální provozování hazardu v kamenných provozovnách, a to jak v rámci kontrolní činnosti, tak správním trestáním. Celní správa také získala novou pravomoc nepovolené automaty a další zařízení sloužící k hazardu, jakož i související finanční prostředky, nekompromisně zadržet. „Během lednových akcí celní správa zajistila již 96 hracích zařízení“, upřesnil generální ředitel Celní správy Milan Poulíček. Nejvíce přístrojů bylo zajištěno při kontrolní akci MAT, která proběhla v noci z 26. na 27. ledna 2017.

Kontroly Celní správy v lednu 2017:

Kontroly Celní správy v lednu 2017

Dokumenty ke stažení:

Video z kontrolní akce MAT:   

Dokumenty ke stažení

Vyplnit žádost

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.