CZ EN

Finanční analytický útvar loni zajistil téměř 4 miliardy korun

Velice úspěšný byl v loňském roce Finanční analytický útvar Ministerstva financí (FAÚ) při odhalování a šetření podvodů. Z podvodných transakcí se mu podařilo zajistit prostředky ve výši 3,84 miliardy korun. Počet podaných trestních oznámení spojených se zajištěním finančních prostředků navíc meziročně vzrostl o více než třetinu.

„Výsledky FAÚ za loňský rok jsou velkolepou tečkou za jeho působením na Ministerstvu financí. Velice oceňuji jeho úspěchy při potírání finanční kriminality, především v boji proti karuselovým podvodům. Věřím, že i jako samostatný správní úřad si FAÚ povede stejně skvěle,“ prohlásil ministr financí Andrej Babiš.

V roce 2016 přijal FAÚ celkem 2 948 oznámení o podezřelých obchodech. Orgánům činným v trestním řízení podal celkově 556 trestních oznámení, což je o 8 % více než v roce 2015. K zajištění prostředků došlo u 402 trestních oznámení, o 108 více oproti předešlému roku. „Náš systém spolupráce s bankovním sektorem je nastaven vyváženě a efektivně, což nám umožňuje soustředit se na závažnější případy,“ vysvětluje ředitel FAÚ Libor Kazda.

Úspěšným výsledkům FAÚ dále napomohla nejen úzká součinnost s Finanční správou, Celní správou a Policií, ale také stále těsnější spolupráce s finančními zpravodajskými jednotkami ze zahraničí. „Tato spolupráce se stále vyvíjí a zefektivňuje. Šetření jednotlivých případů si bez mezinárodní spolupráce už ani nedokážu představit,“ dodává Libor Kazda.

Níže uvádíme některé kauzy, které se v uplynulém roce podařilo FAÚ objasnit:

  • Minimálně od roku 2012 probíhal rozsáhlý karuselový podvod, jehož předmětem byla manipulační technika. Pachatelé si vytvořili rozsáhlou síť obchodních společností. Ty pak vytvořily ucelený fakturační řetězec, do něhož byly zapojeny subjekty, kterým byla nabídnuta provize za pořizování zboží z vytvořeného řetězce a dodání předmětného zboží dle pokynů zahraničních odběratelů, které ovládali pachatelé. Společnosti pak zboží přefakturovaly slovenským obchodním subjektům, aniž by věděly, zda toto zboží vůbec existuje. FAÚ podalo trestní oznámení, předpokládaná škoda dosáhla cca 132 mil. Kč.
  • FAÚ řešil rozsáhlý mezinárodní investiční podvod pyramidové hry. Zahraniční společnost nabízela zájemcům vysoké zhodnocení jejich vstupního poplatku, přičemž prostředky pocházející z těchto poplatků byly shromažďovány na českých bankovních účtech české společnosti, která vystupovala jako zprostředkovatel. Tisíce zejména zahraničních investorů obdrželo za vstupní poplatek softwarové vybavení, které mělo umožňovat pronájem volného počítačového prostoru velkým nadnárodním společnostem. S ohledem na neexistenci plateb od těchto nadnárodních společností za pronájem prostoru, nejasné vlastnické struktury a zjištění podezřelých plateb do zahraničí, které naznačovaly poškození investorů, přistoupil FAÚ k blokaci finančních prostředků z vkladů investorů na účtech české společnosti ve výši 4 milionů EUR a podal trestní oznámení.

Dokument ke stažení

 


 

Internetové stránky FAÚ: www.financnianalytickyurad.cz 

 

Dokumenty ke stažení

Vyplnit žádost

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.