CZ EN

Ministerstvo financí vyhrálo arbitráž o 2 miliardy korun

Česká republika zvítězila v mezinárodní arbitráži, ve které se britská společnost WNC Factoring Ltd. domáhala náhrady škody ve výši přibližně 2 mld. Kč.

Společnost tvrdila, že byla poškozena údajnými pochybeními České republiky v procesu privatizace společnosti Škodaexport a.s. a také následným neposkytnutím úvěrového financování ze strany České exportní banky, které mělo zapříčinit úpadek společnosti. Žalobce nejdříve požadoval 2,3 miliardy korun, následně požadovanou částku snížil na 1,84 miliardy.

„Arbitrážní tribunál vyhověl našemu návrhu a ukončil celé řízení, čímž se nám tuto dvoumiliardovou hrozbu pro peníze daňových poplatníků podařilo odvrátit. Tribunál nám navíc přiznal plnou náhradu nákladů řízení," uvedl ministr financí Andrej Babiš.

Rozhodčí tribunál, ve kterém zasedali Robert Volterra, James Crawford a Gavan Griffith, konečným nálezem ze dne 22. února 2017 žalobu společnosti WNC Factoring v celém rozsahu zamítl. Tribunál konstatoval, že Česká republika v žádném ohledu neporušila své mezinárodněprávní závazky a že její postup vůči žalobci byl ve všech ohledech v pořádku. Tribunál zároveň žalobci uložil povinnost zaplatit České republice 35,9 milionu korun a 452 500 amerických dolarů jako náhradu nákladů za vedení arbitráže.

Českou republiku v arbitráži zastupoval interní tým Ministerstva financí ve spolupráci s advokátními kancelářemi Weil, Gotshal & Manges s.r.o. a Dechert LLP.

Ministerstvo financí klade důraz na transparentní fungování státní správy, proto i v tomto případě zveřejňuje finální rozhodčí nález ve věci. "Naším cílem je nejen poskytnout všem občanům informaci, kdo a jakým způsobem si nárokuje po státu finanční prostředky, ale i ukázat mezinárodní komunitě, že České republika zahraniční investory nikterak nepoškozuje", uvedla Marie Talašová, ředitelka odboru Mezinárodní právní služby.

Vyplnit žádost

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.