CZ EN

Ministerstvo financí vyhrálo další dvě arbitráže

Ministerstvo financí zachránilo státu 200 milionů korun, které po něm ve dvou arbitrážích požadovali britští občané I. P. Busta a J. P. Busta a společnost Anglia Auto Accessories. Kompenzaci si žalobci nárokovali za údajná pochybení českých soudů při výkonu rozhodčího nálezu a Policie ČR při procesu zajištění a předání žalobcova majetku. Žaloby byly podány na základě česko-britské dohody o ochraně investic a obě arbitráže se procesně řídily pravidly Stockholmské obchodní komory. O nárocích rozhodoval arbitrážní tribunál ve složení August Reinisch, Philippe Sands a Yas Banifatemi.

I v tomto případě Ministerstvo financí zveřejňuje finální rozhodčí nálezy v rámci transparentního fungování státní správy. „Naším cílem je poskytnout všem občanům informaci, kdo a jakým způsobem nárokuje po státu peníze," uvedl ministr financí Andrej Babiš.

Vítězství jsou výsledkem výborné práce interního týmu Ministerstva financí z odboru Mezinárodní právní služby, vedeného ředitelkou Marií Talašovou. Od roku 2014 její tým odvrátil hrozbu škody pro Českou republiku ve výši 3 miliard Kč a to za přibližně pětinových nákladů než tomu bylo za minulých vlád i vůči celosvětovému průměru.

V obou arbitrážích Ministerstvo financí využilo právní služby vídeňské advokátní kanceláře Zeiler Partners.

Související informace:

Vyplnit žádost

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.