CZ EN

Ministr financí seznámil premiéra s úspěchy rezortu

Ministr financí Ivan Pilný dnes premiérovi Bohuslavu Sobotkovi prezentoval, čeho Ministerstvo financí za uplynulé necelé čtyři roky dosáhlo.

Na schůzce, která proběhla na Specializovaném finančním úřadu, probrali především úspěchy celého rezortu v oblasti daní, lepší správu státního dluhu, efektivnější nakládaní s majetkem státu, regulaci hazardu, větší ochranu spotřebitelů na finančních trzích či také otevírání státní správy široké veřejnosti prostřednictvím otevřených dat.

Prioritou rezortu financí je vybírat stávající daně spravedlivě a efektivně namísto jejich navyšování. Dosavadní výsledky jednoznačně potvrzují, že rozhodnutí vydat se touto cestou, bylo správné. Od roku 2014 do konce srpna 2017 vybralo Ministerstvo financí o 628,5 miliardy korun navíc na daních a pojistném. K dosažení tohoto mimořádného výsledku napomohla především nová opatření – kontrolní hlášení, Daňová kobra, reverse charge či elektronická evidence tržeb.

Společný tým Národní centrály proti organizovanému zločinu, Finanční správy a Celní správy Daňová Kobra již od září 2014 bojuje proti daňovým únikům a daňové kriminalitě, a to především v oblasti daně z přidané hodnoty a spotřební daně. Od svého vzniku zachránila Kobra státnímu rozpočtu více než 9 miliard korun. Nástroj proti karuselovým podvodům a uplatňování odpočtů DPH na základě zfalšovaných faktur, kontrolní hlášení, předčil očekávání. Od jeho spuštění v roce 2016 do června 2017 odhalilo potenciální únik na dani za 21,5 miliard korun a za rok 2016 zvýšilo inkaso DPH téměř o 12 miliard korun. Za 15 měsíců od jeho zavedení Finanční správa identifikovala přes 1 900 podvodných řetězců u téměř 9 000 subjektů. EET přinese po náběhu všech fází do veřejných rozpočtů až 18 miliard korun ročně navíc.

Ministr financí také pozitivně hodnotil konsolidaci veřejných rozpočtů a postupné snižování státního dluhu. Podíl státního dluhu na HDP se snížil z 38,6 % v roce 2014 na očekávaných 32,3 % na konci letošního roku. V absolutních číslech Ministerstvo financí očekává, že bude na konci letošního roku státní ve výši 1 613 miliard korun, bude tedy o 70 miliard nižší než v roce 2013. Kromě toho získalo Ministerstvo financí od roku 2014 do státního rozpočtu 2,3 miliardy korun prodejem dluhopisů se záporným výnosem a dalších 630 milionů korun aktivním řízením likvidity. Volné prostředky státu na účtech státní pokladny řídíme efektivněji a stav neinvestovaných a neúročených prostředků jsme minimalizovali.

Od roku 2014 Ministerstvo financí coby orgán státního dozoru nad hazardem pravomocně zrušilo více než 20 000 automatů. V lednu 2017 vešel v účinnost nový zákon o hazardních hrách, který reguluje hazard a zavádí řadu brzd proti vzniku závislostí. Automaty v dohledné době vymizí z restaurací, barů nebo benzinových pump a zůstanou výlučně v kasinech a hernách. Omezení se týká také hazardu na internetu, kde nově smějí působit pouze licencované firmy. Nelegálním firmám bez licence mohou být zablokovány stránky a on-line platby a jejich zisky zpětně dodaněny.

Dlouhodobým cílem Ministerstva financí je chránit spotřebitele na finančních trzích a udržovat rovnováhu finančního prostředí. V uplynulém roce předložilo Ministerstvo financí vládě návrhy zákonů, které by spotřebitelům zlepšily pozici na trhu v oblasti úvěrů a plateb. Nejvýznamnějším je nový zákon o spotřebitelském úvěru, který od 1. prosince 2016 zpřísnil podmínky pro poskytování úvěrů a rozšířil regulaci i na tzv. mikropůjčky, tedy spotřebitelské úvěry do 5 000 Kč, a hypoteční úvěry. Zákon například nařizuje všem poskytovatelům řádné posouzení, zda je spotřebitel schopen úvěr splácet. Lidé také mohou předčasně splatit hypotéku bez sankcí a jednou ročně mohou splatit 25 % hypotéky úplně zdarma.

V oblasti ekologických zakázek se úřadu podařilo dosáhnout výrazných úspor. Ministerstvo díky otevřenému a transparentnímu způsobu zadávání ekozakázek snížilo nejen výši garancí, ale i cenu samotných zakázek. Stát se při privatizaci započaté v 90. letech zavázal zlikvidovat ekologické škody vzniklé v podnicích před privatizací. Většina prací je hotova a zbývající ekologické závazky státu by měly být splněny do 10 let.

Ministerstvo financí usiluje o maximální transparentnost, otevírá se veřejnosti prostřednictvím otevřených dat a inspiruje tím další státní instituce. Oceňuje to i nezisková sféra a Evropská unie. Aplikace Supervizor byla oceněna Fondem Otakara Motejla, jako nejlepší aplikace nad otevřenými daty, a také Evropskou komisí v celoevropské soutěži, jako nejlepší aplikace sdílející a propojující nejlepší praxi v oblasti otevřených dat. Aplikaci jsme dali veřejné správě i veřejnosti volně k použití.

Vyplnit žádost

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.