CZ EN

Ústavní soud rozhodl, že Ministerstvo financí reguluje hazard v souladu s Ústavou ČR

Ústavní soud dnes potvrdil, že nástroje pro boj s nelegálním hazardem na internetu jsou zcela v souladu s ústavním pořádkem České republiky.

Tím dal za pravdu Ministerstvu financí, které od počátku ujišťovalo, že jeho jedinými cíli je ochránit hráče a legální provozovatele, omezit daňové úniky do černé zóny a bránit vzniku závislostí na hazardu především u mladistvých. ÚS rovněž akcentoval skutečnost, že srovnatelná možnost blokace definovaná zákonem o hazardních hrách je zakotvena v právním řádu dalších 18ti zemí EU.

„Hovořit v případě blokování stránky s nelegálně provozovanou hazardní hrou o cenzuře internetu jsem od počátku považoval za absurdní. Mám radost, že nám Ústavní soud dal za pravdu. Nový zákon o hazardu omezuje jedinou svobodu: nelegálně podnikat. Eliminuje černý trh s online hazardem a chrání hráče a legální provozovatele, kteří u nás platí daně,“ uvedl k verdiktu Ústavního soudu ministr financí Andrej Babiš.

„Zákon navíc od začátku roku funguje velmi dobře. Již samotná jeho účinnost vedla k razantnímu omezení ilegálního hazardu, kdy i bez nutnosti zahájení správních řízení drtivá většina nepovolených provozovatelů náš trh s počátkem roku 2017 opustila,“ dal ministr financí najevo spokojenost s dosavadními účinky zákona.

„K 31. 12. 2016 jsme identifikovali 55 nelegálních provozovatelů online hazardu zaměřujících se na české hráče. Samotná účinnost nového zákona v kombinaci s neformálními výzvami, které ministerstvo nelegálním provozovatelům adresovalo, zajistila, že 48 z nich se z českého trhu stáhlo. To je obrovský úspěch,“ uvedl náměstek ministra financí Ondřej Závodský a doplnil další údaje: „Podařilo se nám eliminovat zhruba 98 % objemu nelegálního online hazardu, zbyli zcela minoritní aktéři, kteří zákon stále ignorují. Správní řízení jsme zatím zahájili se třemi z nich.“

Závodský verdikt Ústavního soudu poprvé komentoval v rámci debaty s kritiky ustanovení o možnosti blokovat stránky s ilegálním hazardem. Debata se uskutečnila v rámci diskuzního bloku „Stát versus svoboda internetu“ pořádaného odborným serverem lupa.cz. Závodský ostatní diskutující i publikum z řad odborné veřejnosti ubezpečil, že Ministerstvo financí přijímá verdikt Ústavního soudu s pokoru a respektem k Ústavou zaručeným právům a nadále bude postupovat k nim maximálně šetrným způsobem – před zahájením každého správního řízení bude žádat nelegálního provozovatele o sjednání nápravy. Samotné umístění příslušného provozovatele na seznam nepovolených internetových her bude uplatňovat až v nejzazším případě. „Věcné, konstruktivní debatě se zástupci internetové komunity bez demagogických výkřiků o totalitní cenzuře a Severní Koreji jsme se nikdy nebránili a nebráníme se jí ani teď. Jediné v čem neustoupíme je náš závazek dát jasná pravidla legálnímu hazardu v České republice a využít všech zákonných nástrojů k likvidaci ilegálního,“ vysvětlil Závodský.

Vyplnit žádost

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.