CZ EN

Agentura Fitch zvýšila ratingové hodnocení České republiky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch ve svém posledním hodnocené zvýšila rating dlouhodobých závazků České republiky v domácích i cizích měnách na vynikající stupeň AA- se stabilním výhledem a po japonské JCR se tak stala druhou ratingovou agenturou, která v letošním roce České republice ratingové hodnocení zvýšila.

Jako důvody pro zvýšení ratingu agentura uvádí zodpovědnou fiskální politiku generující přebytky sektoru vládních institucí, které agentura v souladu s Ministerstvem financí očekává i v následujících letech. Fitch si také všímá poklesu celkové zadluženosti sektoru vládních institucí o více než 10 procentních bodů ze 44,9 % HDP ke konci roku 2013 na 34,7 % HDP na konci roku 2017.

Agentura oceňuje rostoucí výběr daňových příjmů, zejména inkasa DPH. Česká ekonomika těží z nízké míry nezaměstnanosti, stabilního bankovního sektoru a rostoucích veřejných investic, které jsou navyšovány i díky efektivnímu čerpání peněz z evropských fondů.

Ratingová agentura Domácí dlouhodobé závazky Výhled Zahraniční dlouhodobé závazky Výhled Udělen/potvrzen
Ratingové hodnocení ČR dle jednotlivých agentur – aktuální stav
Moody’s A1 Pozitivní A1 Pozitivní 20.4.2018
Standard & Poor’s AA Stabilní AA- Stabilní 20.7.2018
Fitch Ratings AA- Stabilní AA- Stabilní 3.8.2018
JCR AA Stabilní AA- Stabilní 25.7.2018
R&I AA- Stabilní A+ Stabilní 2.7.2017
Scope Ratings AA Stabilní AA Stabilní 26.1.2018
Dagong Global Credit Rating A+ Stabilní A+ Stabilní 8.2.2017

Vyplnit žádost

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.