CZ EN

Ministerstvo financí posiluje transparentnost správy důchodového účtu

Od dnešního dne bude pravidelně každý 20. den v měsíci, případně následující pracovní den, na webových stránkách Ministerstva financí zveřejňován přehled o vývoji příjmů a výdajů systému důchodového pojištění za měsíc předcházející. „Tímto krokem přispíváme k plnění závazku programového prohlášení vlády, který se týká posílení transparentnosti a přehlednosti důchodového systému. Občané budou mít k dispozici přehledné a srozumitelné informace také o valorizaci penzí nebo průměrné výši starobního důchodu v jednotlivých letech,“ vypočítává ministryně financí Alena Schillerová.

„V současné době jsou zveřejňovány údaje pouze souhrnně za každý uplynulý kalendářní rok. Nově se veřejnost každý měsíc dozví, jaká je realita o hospodaření důchodového systému, včetně jeho příjmů, výdajů na dávky důchodového pojištění, ale i výdajů na správu celého systému. Chceme tak přispět k větší transparentnosti hospodaření na tzv. důchodovém účtu,“ vysvětluje Alena Schillerová, jaký posun v rozsahu zveřejňovaných dat nastane. Kromě nejaktuálnějších čísel je zároveň zveřejněn i vývoj z minulých let a přehled základních ukazatelů důchodového systému.

Podle návrhu zákona o státním rozpočtu na rok 2019, který včera schválila vláda, by mělo jít v roce 2019 v rámci rozpočtové kapitoly Ministerstva práce a sociálních věcí na důchody 472,2 miliard korun, což představuje meziroční nárůst o 37,8 miliardy, zejména z důvodů rekordní valorizace důchodů, která dosáhne v průměru 918 Kč. „Je na místě, aby odborná i laická veřejnost měla dobrý přehled o tom, jak stát s takto obrovskou sumou peněz hospodaří,“ uzavírá Alena Schillerová.

Související informace

 

Vyplnit žádost

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.