CZ EN

Ministryně financí se s šéfem konference rektorů a ministrem školství dohodla na navýšení rozpočtu pro vysoké školství

Na posílení výdajů do vysokého školství se na dnešním jednání dohodla ministryně financí Alena Schillerová s ministrem školství Robertem Plagou a předsedou České konference rektorů Tomášem Zimou. Po jednání ministryně financí uvedla, že je připravena navrhnout zvýšení výdajů na vysoké školství v příštím roce a zároveň bude navrhovat i další navýšení střednědobého výhledu v následujících dvou letech.

„V příštím roce počítáme s posílením výdajů na vysoké školy. V návrhu rozpočtu, který jsme poslali koncem srpna na vládu a zítra o něm budeme jednat, počítáme s navýšením prostředků pro vysoké školy o 1,8 mld. Kč. Na základě dnešního jednání s panem Zimou a průběžným dialogem s ministrem školství jsem však připravena navrhnout vládě navýšení o dalších 200 mil. Kč. Celkově si tak vysoké školy v příštím roce polepší o 2 mld. Kč,“ prohlásila ministryně financí Alena Schillerová.

„Kromě toho budu ještě na jednání vlády dle domluvy s ministrem školství navrhovat i další navýšení střednědobého výhledu pro vysoké školy, a to o 1 mld. Kč v roce 2020 a o 2 mld. Kč v roce 2021,“ dodává ministryně financí.

„Výsledek dnešního jednání vnímám jako významnou zprávu pro vysoké školy. Po řadě let, kdy se rozpočty vysokých škol nezvyšovaly ani o korunu, dojde k jeho navýšení již druhý rok po sobě. Zvýšení rozpočtu o 2 miliardy korun v roce 2019 považuji za přijatelný kompromis. Je doplněn zásadním závazkem, na kterém jsme se s paní ministryní domluvili, a to návrhem zvýšit střednědobý výhled pro vysoké školy v roce 2020 a 2021,“ řekl po jednání předseda České konference rektorů a rektor Univerzity Karlovy prof. Tomáš Zima.

„Je naprosto nezbytné pokračovat v cestě navyšování rozpočtu na vysoké školy. Jen tak budeme mít šanci držet krok s vyspělým světem, být konkurenceschopní a zajistit, že nebudeme nadále v oblasti výdajů na vysoké školy na posledních místech zemí OECD,” uvedl dále Tomáš Zima.

„Jsem rád, že součástí již navrhovaného navýšení výdajů na vysoké školství je 700 mil. Kč, které umožní od akademického roku 2019/2020 nárůst počtu studentů přijímaných do prvních ročníků lékařských fakult a podporu pedagogických fakult vysokých škol. V navýšení je rovněž zahrnuta i částka 500 mil. Kč, která je určena na zahájení nového investičního programu na podporu obnovy a rozvoje vysokoškolské infrastruktury včetně kolejí a menz,“ uzavírá ministr školství Robert Plaga.

Vyplnit žádost

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.