CZ EN

ČR schválila evropský program půjček za 100 mld. EUR, pomůže zaplatit kurzarbeit

Na neformální videokonferenci ministrů financí dne 19. května ministryně financí Alena Schillerová spolu se svými protějšky formálně potvrdila přijetí nástroje na podporu národních schémat k udržení zaměstnanosti (tzv. SURE).

Program SURE (Support to mitigate Unemployment Risks in an Emergency) má členským státům poskytnout podporu do výše 100 mld. EUR. Koncipovaný je jako dočasný a věcně omezený. Půjčky tak mohou být poskytovány do konce roku 2022, což bylo klíčovou podmínkou ČR. Zaměřen bude na zmírnění rizik nezaměstnanosti v mimořádné situaci.

Nástroj bude fungovat na bázi povinné záruky všech členských států, které umožní Evropské komisi poskytovat půjčky na financování opatření k ekonomické obnově po pandemii. Z programu bude možné využít prostředky na udržení zaměstnanosti (kompenzace mzdových nákladu, tzv. kurzarbeit), přímou pomoc pro OSVČ či nákup zdravotnických pomůcek na pracoviště. Cílem je minimalizovat rizika fungování vnitřního trhu, na kterém je česká exportně orientovaná ekonomika silně závislá.

„Český program Antivirus bude jedním z největších protikrizových výdajů, na který by mělo dosáhnout bez mála půl milionu firem. Již nyní je schválen ve výši 10,9 miliard korun, na vládě navíc diskutujeme jeho prodloužení až do srpna či odpuštění plateb sociálního pojištění za zaměstnance za červen až srpen,“ říká Alena Schillerová.

Využití programu bude pro všechny členské země dobrovolné. „Bude záležet jen na nás a především na tom, za kolik si EU dokáže půjčit. Je potřeba si uvědomit, že ČR si letos na domácím trhu v korunách půjčuje s průměrným úrokem 1,1 %, což je méně než před krizí,“ vysvětluje Alena Schillerová a dodává: „Dá se ale předpokládat, že podmínky eurových půjček budou ještě výhodnější, možná i hluboko pod jedním procentem. V takovém případě bychom si určitě půjčili. Bavit se můžeme o půjčce v řádech až desítek miliard korun.“

Půjčky z nástroje mají být podloženy zárukami od všech členských států EU v objemu 25 mld. EUR, přičemž výše záruky jednotlivých zemí je dána podle jejich hrubého národního důchodu. V případě ČR by se jednalo o cca 1,5 %, tedy zhruba o 10 mld. Kč. Riziko plnění těchto záruk je přitom velmi nízké, neboť státy přijímající půjčky EU dosud vždy řádně splácely. Na jednání vlády bude uzavření záruční dohody předloženo v první polovině června.

Zobrazit formulář

Kontaktní formulář