CZ EN

Dnešní aukcí MF pokrylo všechny letošní korunové splátky státního dluhu

Ministerstvo financí dnes na domácím trhu uskutečnilo další kolo aukcí střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů. Bylo to v pořadí již druhé od vyhlášení nouzového stavu Vládou České republiky dne 12. března 2020. Celková poptávka po všech nabízených dluhopisech přesáhla 161 mld. Kč, což je o více jak 100 mld. Kč více než v aukci konané předchozí týden. Jedná se tak o historicky nejvyšší poptávku po střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisech v jeden aukční den.

V aukci byly nabízeny dva fixně úročené státní dluhopisy se splatností 2021 a 2025 a jeden variabilně úročený státní dluhopis se splatností 2023. Ministerstvo financí dnes celkově prodalo státní dluhopisy za 87,4 mld. Kč. Díky tomu spolu s předchozími prodeji státních dluhopisů na domácím trhu pokrylo veškeré letošní splátky korunového státního dluhu. Současně dále posílilo rezervní prostředky státní pokladny pro krytí výdajů státního rozpočtu o dalších téměř 40 mld. Kč.

Celková poptávka v konkurenční části aukce po státním dluhopisu ČR, 3,85 %, 21 dosáhla závratných 85,6 mld. Kč. Ministerstvo financí se stejně jako minulý týden rozhodlo na tuto masivní poptávku ze strany investorů zareagovat. Nad rámec původně plánované nabízené jmenovité hodnoty v konkurenčním kole aukce ji uspokojilo v celkovém rozsahu 40,0 mld. Kč. Průměrný výnos dosažený v aukci činil 0,90 % p. a., což je níže než současná 2týdení repo sazba České národní banky.

U pětiletého státního dluhopisu ČR, 1,25 %, 25 byla poptávka ze strany investorů také velmi solidní, když dosáhla 44,8 mld. Kč. V tomto případě byla tato vysoká poptávka také z větší části uspokojena. Bylo prodáno 37,4 mld. Kč tohoto dluhopisu při průměrném výnosu 1,26 % p. a., což představuje nižší výnos, než kterého bylo dosaženo v aukci tohoto dluhopisu na konci února letošního roku. Ten činil 1,49 % p. a.

Doplňkem k dnešní aukci byl tříletý variabilně úročený státní dluhopis ČR, VAR %, 23, u něhož poptávka dosáhla také solidních 31,1 mld. Kč. S ohledem na vynikající výsledky prodeje obou fixně úročených státních dluhopisů se Ministerstvo financí rozhodlo prodat 10 mld. Kč tohoto dluhopisu.

Zobrazit formulář

Kontaktní formulář