CZ EN

MF navrhne snížit DPH u dámských menstruačních pomůcek

Dámské vložky, tampóny, kalíšky a další menstruační pomůcky budou spadat do nejnižší sazby DPH. Ministerstvo financí u tohoto zboží navrhne snížit DPH z 21 % na 10 % prostřednictvím pozměňovacího návrhu k novele zákona DPH, která narovnává podmínky u dovozu zboží ze zemí mimo Evropskou unii. Tuto novelu nyní projednává Poslanecká sněmovna. Přesun dámských hygienických potřeb do nejnižší sazby DPH nabyde účinnosti po schválení novely, a to pravděpodobně na jaře.

„Díky tomu, že na trhu s dámskými hygienickými potřebami panuje velká konkurence, očekávám, že snížení DPH zákaznice ve svých peněženkách skutečně pocítí. Zejména domácnostem s nižšími příjmy by toto snížení daní mohlo v současné ekonomické situaci citelně pomoci,“ říká ministryně financí Alena Schillerová. Dopad snížení DPH z 21 % na 10% u těchto komodit na veřejné rozpočty by měl dosáhnout 300 mil. Kč.

Dosud ČR uplatňovala u dámských menstruačních pomůcek základní sazbu DPH. Řídila se přitom stanoviskem Evropské komise k výši sazby u dětských plen. Do roku 2013 u nás dětské pleny spadaly do snížené sazby, poté byly kvůli hrozícímu infridgementu přesunuty do sazby základní. Podle Komise totiž pleny nejsou výrobkem sloužícím hygienické ochraně. Z hlediska právního výkladu české verze Směrnice o DPH je přitom u dámských vložek situace obdobná.

I přesto v minulých letech přesunulo dámské menstruační pomůcky do nižší sazby DPH přes 10 členských států EU, přičemž se pravděpodobně opírali o jiné jazykové verze Směrnice o DPH, které odkazují na výrobky sloužící k hygienické ochraně žen. I nadále však přetrvává určité riziko nekompatibility s právem EU, nicméně s ohledem na množství států je pravděpodobné, že v případě sporu s Evropskou komisí bude před formálním spuštěním řízení možné legislativu případně upravit vhodným způsobem (obdobně jako u plen).

Zobrazit formulář

Kontaktní formulář