Samosprávy budou mít dostatek financí na své investice
Územní samosprávní celky budou mít i letos dostatek finančních prostředků na realizaci svých investičních aktivit. Současná vláda v současnosti rekordně navyšuje dotace právě do územních samospráv. A zdaleka nejde jen o neúčelový jednorázový příspěvek 1 250 Kč na obyvatele každé obce (celkem 13,4 mld. Kč). Ještě před druhou vlnou pandemie koronaviru bylo ve státním rozpočtu na rok 2020 pro obce zabezpečeno dodatečných téměř 30 mld. Kč a pro kraje zhruba 21 mld. Kč. I s pomocí těchto peněz mohou obce a kraje bez obav realizovat mnohé z již připravených projektů.
Celkové příjmy obcí a krajů budou v důsledku mimořádných covidových transferů dokonce vyšší než v roce 2019, a to i přes propad daňových příjmů. Do územních samospráv navíc směřují mnohamiliardové zdroje ve prospěch různých odvětví ziskové i neziskové sféry (například sociálních služeb nebo zdravotnictví). Také pro rok 2021 navíc vláda zabezpečila valorizaci příspěvku na výkon státní správy pro územní samosprávné celky ve výši 5 %.
„Investice jsou motorem ekonomiky, proto se na nich musejí podílet také samosprávy. Investicemi podpoří hospodářský rozvoj nejen svého regionu, ale i celé České republiky. Jednoduše řečeno, pojďme všichni společně investovat. Stát i obce. Pojďme stavět, kopat, opravovat, investovat do oblasti infrastruktury, úprav veřejných prostranství, životního prostředí, zdravotnictví, školství a digitalizace,“ vyzvala ministryně financí Alena Schillerová.
Obce a města budou mít letos i příští rok dostatek finančních prostředků na realizaci svých investičních aktivit. Jejich příjmy dlouhodobě rostou, jen mezi lety 2011 a 2019 stouply celkové daňové příjmy obcí o 103,3 mld. Kč. Za loňský rok příjmy z daní přesáhly částku 245 mld. Kč. Jejich hospodaření již osmým rokem po sobě skončilo v přebytku. Za rok 2019 to bylo téměř 32 mld. Kč, což je historicky druhý nejlepší výsledek. Za období 2011 až 2019 se zůstatky obcí na bankovních účtech zhruba ztrojnásobily, vzrostly na 174,2 mld. Kč. Jejich trvale rostoucí trend svědčí o jejich příznivé finanční situaci. Obce a města mohou bez obav investovat do svého rozvoje. Co se týče krajů, jejich daňové příjmy za stejné období stouply o téměř 30 mld. Kč, přičemž zůstatky na jejich bankovních účtech se navýšily o 50 mld. Kč.
Obce i kraje v minulých letech prostřednictvím EET a kontrolních hlášení participovaly na enormně zvýšeném inkasu DPH, aniž by bylo provedeno krácení jejich daňových podílů. Ministerstvo financí ani vláda v tuto chvíli rozhodně nebude navrhovat žádnou úpravu rozpočtového určení daní v neprospěch územních samospráv. Obce a kraje se nemusí obávat o své zákonem dané příjmy.
Naopak v souvislosti se schvalováním daňového balíčku na rok 2021 připomínáme, že tato předloha posiluje rozhodovací pravomoci místních samospráv v oblasti daně z nemovitých věcí. Nyní si mohou obce nastavit místní koeficient pouze jednotně na celém svém území, zatímco nově si budou moci stanovovat místní koeficient pro jednotlivé části obce. Do své poklady tak budou moci získat více peněz například z průmyslových zón na svém území a přitom nezasáhnout běžné obyvatele. Daň z nemovitých věcí je přitom stoprocentním příjmem obce.
Rovněž připomínáme, že v rámci návrhu zákona o paušální dani dojde od ledna 2021 ke změně rozpočtového určení daní ve prospěch územních samospráv. Senát v rámci novely navrhl upravit rozpočtové určení daní tak, aby obce a kraje měly nárok na příslušný podíl z celého celostátního hrubého výnosu daně z příjmů fyzických osob, nikoli jen z 60 % záloh na tuto daň jako dosud. „Tento návrh ve Sněmovně podpořím. Samosprávy by díky němu mohly navíc získat 500 až 700 milionů korun ročně, což jim odhadovaný úbytek příjmů v souvislosti s paušální daní více než vykompenzuje,“ uzavírá ministryně financí.