Ministerstvo financí chce nulovou sazbu na DPH na elektřinu a plyn
Ministerstvo financí přistoupí k sérii kroků, jejichž cílem je prosadit v České republice nulovou sazbu DPH na dodání elektřiny a plynu. Ceny elektrické energie a plynu na světových trzích prudce rostou, což má negativní dopad na všechny ekonomické subjekty, zejména pak domácnosti s nízkými příjmy a malé a střední podniky, které nejsou plátci DPH.
Konkrétně dnes vláda zmocnila ministryni financí k podání žádosti o aplikaci nulové sazby DPH k evropskému komisaři pro hospodářství a paralelně k jednáním s evropských výborem pro DPH o možnosti zavedení snížení sazby DPH pro dodání elektřiny a plynu. Zároveň ministryně financí neprodleně připraví rozhodnutí o prominutí DPH na dodání elektřiny a plynu, včetně záloh, a to za listopad a prosinec tohoto roku. Toto řešení tak bude znamenat rychlé a dočasné řešení, které fakticky odstraní DPH všem domácnostem a neplátcům DPH pro měsíce listopad a prosinec 2021. Jako systémové řešení zároveň Ministerstvo financí připraví novelu zákona o DPH, která bude předpokládat nulovou DPH na tyto komodity od 1. ledna 2022. Novela bude navržena ke schválení v prvním čtení tak, aby k nabytí její účinnosti mohlo dojít již v lednu 2022.
„Jedná se nepochybně o zcela mimořádnou situaci, na kterou musí jakákoliv zodpovědná vláda okamžitě reagovat. Podobně jako u respirátorů, kde se snížení DPH okamžitě promítlo do cen pro konečné spotřebitele, chceme podpořit české domácnosti zavedením nulové sazby DPH na elektrickou energii. Domácnost, která za elektřinu zaplatí 1000 Kč měsíčně, ve vyúčtování ušetří jen za listopad a prosinec zhruba 350 Kč. Zvyšování cen těchto klíčových komodit by tak domácnosti a neplátci DPH měli pocítit podstatně méně nebo vůbec,“ vysvětluje ministryně financí Alena Schillerová.
Předpokládaný fiskální dopad při snížení sazby daně z 21% na 0% za jeden kalendářní měsíc se u dodání elektřiny a plynu pohybuje ve výši 2,08 mld. Kč.