CZ EN

Motivový obrázek

Reporting cen paliva bude pokračovat. Potřebu regulace zatím neprokázal

V reakci na skokový nárůst cen benzínu a nafty na totemech čerpacích stanic přistoupilo v minulém týdnu Ministerstvo financí ke kontrole prodejních cen pohonných hmot, a to formou cenového reportingu čerpacích stanic na denní bázi. Podle prvních předběžných výsledků cenové kontroly provozovatelé čerpacích stanic zvyšováním cen pohonných hmot převážně reagovali na výhled dramaticky rostoucích cen a vývoj na komoditní burze.

Provedená analýza MF prokázala dílčí cenové odchylky oběma směry, kdy v jednotlivých případech byly vidět i prodeje se zápornou marží. Vyšší volatilitu prodejních cen lze s ohledem na mechanismus cenotvorby považovat do jisté míry za pochopitelnou, protože většina čerpacích stanic po obdržení dodávky pohonných hmot zná cenu někdy až za 30 dnů a musí v současném nestabilním prostředí na cenové výkyvy operativně denně reagovat. MF přitom aktuálně nepředpokládá, že by se průměrné marže v měsíci březnu nakonec výrazněji odchýlily od února, nicméně v monitoringu cen budeme nadále pokračovat a vyhodnotíme data za celý březen. Prozatím podobně jako většina zemí EU nepřistoupí MF k cenové regulaci formou zafixování maximální výše marží.

Dosavadní analýza zatím neprokázala plošně nepřiměřené marže, prodejní ceny zcela ustřelené od velkoobchodních cen na burze, ani podezření na kartelovou dohodu na úkor motoristů.

Zbyněk Stanjura

ministr financí

„Kontrolou cenové politiky čerpacích stanic se ukázalo, že situace nemá jednoznačného viníka. Marže pumpařů byly ve sledovaném období velmi rozkolísané, někde vyšší, jinde i záporné. Dosavadní analýza zatím ale neprokázala plošně nepřiměřené marže, prodejní ceny zcela ustřelené od velkoobchodních cen na burze, ani podezření na kartelovou dohodu na úkor motoristů. U vývoje cen pohonných hmot jsme viděli paniku na burzách, která se promítla na totemy čerpacích stanic a rozšířila se i mezi spotřebitele, kteří se začali masivně předzásobovat. V takové situaci ničemu nepomohou laciná a instantní populistická opatření typu snižování daní nebo stanovování cenových stropů. V Maďarsku vidíme, jak cenovou regulaci záhy doprovází další restrikce a policejní dozor na pumpách,“ říká k cenám pohonných hmot ministr financí Zbyněk Stanjura.

„V monitoringu cenové politiky čerpacích stanic budeme zatím pokračovat. Rád bych poděkoval provozovatelům pump i petrolejářským asociacím za efektivní spolupráci ve velmi krátkém čase. Zapojení téměř 600 provozovatelů a data za více než 2 400 veřejných čerpacích stanic považuji za průkazný vzorek kontroly,“ dodal Zbyněk Stanjura. MF tak aktuálně disponuje kompletními cenovými informace od více než 90 % trhu za období od 15. února do 21. března 2022. Provozovatelé čerpacích stanic, kteří dosud údaje nezaslali, budou znovu individuálně vyzváni ke splnění této povinnosti.

S cílem minimalizovat administrativní zátěž jak na straně čerpacích stanic, tak na straně státu při zpracování a analýze reportovaných dat MF ve spolupráci s IT odborníky z resortní Státní pokladny Centra sdílených služeb připravilo pro účely reportingu efektivní a jednoduché IT řešení v podobě webové aplikace, prostřednictvím které bylo možné splnit reportovací povinnost v řádu několika minut.

Dokumenty ke stažení

Vyplnit žádost

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.