CZ EN

Motivový obrázek

Ministerstva zdravotnictví a financí představila pravidla automatické valorizace plateb za státní pojištěnce

Oba resorty se po jednáních shodly na podobě automatické valorizace plateb za státní pojištěnce, kterou ve středu 18. května společně předloží sněmovnímu zdravotnickému výboru. Jde o jeden z klíčových bodů programového prohlášení vlády v oblasti zdravotnictví.

Jedná se o historicky první model automatické valorizace plateb za státní pojištěnce s šancí na schválení. Ty se budou od příštího roku počítat z vyměřovacího základu každoročně navýšeného o součet růstu cen a poloviny růstu reálné mzdy. Zároveň vláda na jednáních slíbila zdravotním pojišťovnám, že zachová výši plateb za státní pojištěnce pro rok 2022 na stejné úrovni jako loni, tj. ve výši 1 767 Kč na osobu měsíčně. 

Příští rok by dle návrhu dosáhla platba za státní pojištěnce částky 1 878 Kč na osobu měsíčně, což je o 111 Kč více než letos. V roce 2024 by pak platba dle aktuální makroekonomické predikce mohla růst na 1 959 Kč a v roce 2025 na bezmála dva tisíce (1998 Kč). V celkovém objemu by platby příští rok činily 139,7 mld. Kč, což je o 10,6 mld. Kč více než letos. Celkový objem plateb by mohl dále růst na 145,9 mld. Kč v roce 2024 a na 148,8 mld. Kč v roce 2025.

Podle tempa růstu inflace a reálné mzdy rostou i důchody a teď nově porostou i platby za státní pojištěnce. Každý ministr financí teď bude vědět, s jak velkou částkou pro tyto účely v rozpočtu počítat. Stejně tak všichni plátci, poskytovatelé i příjemci zdravotní péče.

Zbyněk Stanjura

ministr financí

Obě ministerstva si od automatické valorizace slibují hlavně udržení dostupnosti a kvality zdravotní péče v dalších letech. „Automatická valorizace těchto plateb podle jasných a předem daných pravidel znamená větší stabilitu, předvídatelnost i transparentnost celého systému veřejného zdravotního pojištění. Pacienti, lékaři, nemocnice i pojišťovny se budou už od příštího roku moci spolehnout na každoroční pravidelné navyšování na základě růstu inflace a reálné mzdy,“ vysvětluje ministr zdravotnictví Vlastimil Válek z TOP 09.

„Je to stejný valorizační model jaký stát používá v případě valorizace penzí. Podle tempa růstu inflace a reálné mzdy rostou i důchody a teď nově porostou i platby za státní pojištěnce. Každý ministr financí teď bude vědět, s jak velkou částkou pro tyto účely v rozpočtu počítat. Stejně tak všichni plátci, poskytovatelé i příjemci zdravotní péče,“ doplňuje ministr financí za ODS Zbyněk Stanjura.

Oba resorty tak završily společná několikatýdenní jednání ve věci budoucnosti plateb za státní pojištěnce v České republice. Formou pozměňovacího návrhu teď chtějí celý mechanismus připojit k vládnímu návrhu zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, kterým se aktuálně zabývá Poslanecká sněmovna a který už prošel prvním čtením. V případě schválení se tak vládě podaří prosadit návrh, který v minulosti neúspěšně prosazovala řada ministrů zdravotnictví.

Hlavními výhodami takto nastavené automatické valorizace je transparentnost, stabilita a předvídatelnost. Lépe akcentuje také stárnutí populace a jeho dopad nejen na důchodový systém, ale i na zdravotnictví celkově. V neposlední řadě automatická valorizace lépe kompenzuje mimořádné nákladové šoky spojené s vyšší inflací.

Vyplnit žádost

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.