CZ EN

Motivový obrázek

Ministerstvo financí navrhuje dividendu ČEZ za rok 2021 ve výši 48 Kč na akcii

Ministerstvo financí coby majoritní akcionář společnosti ČEZ navrhuje, aby ČEZ letos vyplatil dividendu za rok 2021 ve výši 48 Kč na akcii.

V souladu se stanovami společnosti tak MF podává protinávrh k původnímu návrhu představenstva na dividendu ve výši 44 Kč na akcii, který by znamenal celkovou výplatu dividendy ve výši 23,7 mld. Kč. Nově navrhovaná výše 48 Kč na akcii zůstává v mezích dlouhodobé dividendové politiky společnosti. Skládá se z řádné složky ve výši 41 Kč na akcii vycházející ze zisku dosaženého za rok 2021 (22 mld. Kč) a mimořádné složky 7 Kč na akcii zohledňující prodej bulharských aktiv (3,8 mld. Kč). Celková vyplacená dividenda v takovém případě dosáhne 25,8 mld. Kč.

„Vyšší příjem státu z dividendy ČEZu za loňský rok plně využijeme ke kompenzaci vysokých cen energií našim občanům a k dodatečnému financování sociální pomoci potřebným. Využití dividendy ČEZu právě na pomoc lidem s vysokými cenami energií považuji v tuto chvíli za jediné logické a správné,“ uvedl k návrhu akcionáře ministr financí Zbyněk Stanjura.

Ministerstvo financí zároveň navrhuje prodloužení termínu pro výplatu dividendy o tři měsíce z 1. srpna na 1. listopadu 2022. Všechny energetické společnosti v Evropě nyní čelí tlaku na cash flow z důvodu vysokých maržových vkladů na energetických burzách, které plynou z hrozby nedostatku zemního plynu a s tím souvisejícího prudkého nárůstu cen elektřiny na trzích. S ohledem na tento vývoj MF navrhuje posun termínu splatnosti dividendy tak, aby společnost měla delší časový prostor k zajištění dostatku likvidity.

Konečné rozhodnutí o návrzích provede řádná valná hromada společnosti ČEZ svolaná na 28. června 2022.

Vyplnit žádost

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.