CZ EN

Motivový obrázek

Moody´s zlepšila výhled pro rating ČR na „stabilní“ a potvrdila známku Aa3

Agentura Moody's Investors Service změnila 24. 11. 2023 výhled ratingu České republiky na „stabilní“ z „negativního“ a současně potvrdila ratingové hodnocení země na investičním stupni Aa3.

Rozhodnutí vrátit výhled ratingu na stupeň stabilní je dáno především výrazným snížením rizik souvisejících s dodávkami ruského plynu, které byly naopak hlavním důvodem zhoršení výhledu na negativní v srpnu 2022. Česká republika se stala nezávislou na ruském plynu začátkem letošního roku, kdy dosáhla plné substituce z alternativních zdrojů, kromě toho dokázala strukturálně snížit poptávku po plynu ze strany firem i domácností.

Stabilní výhled pro rating České republiky zohledňuje také schválenou fiskální konsolidaci v objemu přibližně 2 % HDP pro příští dva roky, která stabilizuje dluh veřejných financí na současné úrovni, a postup v přípravě penzijní reformy. Ta by měla změnami valorizace důchodů, zpřísněním předčasných odchodů do důchodu a navázáním věku odchodu do důchodu na vývoj střední délky života podstatně snížit dlouhodobý nárůst státních výdajů spojených se stárnutím obyvatelstva.

Potvrzení ratingu na investičním stupni Aa3 odráží podle Moody´s hlavní silné stránky České republiky – rostoucí úroveň bohatství a konkurenceschopnosti ekonomiky, vysokou kvalitu institucí a efektivitu zaváděných politik, relativně nízkou úroveň veřejného dluhu a mírné vystavení země geopolitickým rizikům.

Zobrazit formulář

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.