CZ EN

Motivový obrázek

Národní kulturní památka Rudá věž smrti přejde do vlastnictví státu

Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.

„Naše vláda si ve svém programovém prohlášení vytkla za cíl podporovat instituce a organizace připomínající dějiny a oběti totalitních režimů 20. století. Ve své funkci jsem si naplňování tohoto závazku vytkl jako jeden ze svých hlavních cílů. Nesmírně mi záleží na tom, aby pro dnešní i budoucí generace zůstaly zachovány kulturní památky, které jsou zhmotnělým důkazem bezpráví spáchaného nacistickým a komunistickým režimem,“ řekl ministr kultury Martin Baxa. „Jsem rád, že jsme společně našli cestu, jak Rudou věž smrti převzít od legitimního vedení Konfederace politických vězňů a zajistit tak, že bude i do budoucna výrazným mementem komunistické zvůle a zároveň důstojnou připomínkou obětí totalitního režimu,“ dodal ministr kultury. 

Národní kulturní památka Rudá věž smrti byla doposud ve vlastnictví Konfederace politických vězňů, nicméně vzhledem k  finančním problémům, do kterých se tato organizace dostala, hrozilo, že o tuto součást kulturního dědictví přijde. Stát proto usilovně hledal cesty, jak tuto významnou připomínku nacistických a komunistických perzekucí zachovat i pro budoucí generace. Ministerstvo financí prostřednictvím Finanční správy tedy přišlo konkrétním s řešením, že bude tato významná stavba převedena na stát, potažmo Ministerstvo kultury, a to v souladu s právem státu na přednostní koupi kulturních památek. Zůstane tak ve veřejném vlastnictví a její správu převezme Národní památkový ústav.

Před pár dny jsme si všichni připomněli události 17. listopadu, a to nejen z roku 1989, ale také 1939. Význam obou těchto událostí blízce souvisí i s významem Rudé věže smrti, tedy připomínkou obětí totalitních režimů minulého století.

Zbyněk Stanjura

ministr financí

„Před pár dny jsme si všichni připomněli události 17. listopadu, a to nejen z roku 1989, ale také 1939. Význam obou těchto událostí blízce souvisí i s významem Rudé věže smrti, tedy připomínkou obětí totalitních režimů minulého století. Jsem velmi rád, že se nám podařilo nalézt cestu, jak historický význam celého areálu zachovat tak, aby mohl důstojně plnit svou roli v podobě zajímavých připomínkových akcí či expozic,“ řekl ministr financí Zbyněk Stanjura.

Ministerstvo kultury bude nyní s Ministerstvem financí a dalšími relevantními institucemi spolupracovat na dokončení převodu Rudé věže smrti na Národní památkový ústav. Následně Ministerstvo kultury zajistí financování památkové obnovy této národní kulturní památky včetně nákladů na projektovou dokumentaci. 

Národní památkový ústav zajistí z prostředků poskytnutých zřizovatelem památkovou obnovu budovy a následně ji bude provozovat. Dále zajistí na základě podkladů od Národního muzea realizaci stálé expozice.

„Finanční správa České republiky si je plně vědoma historického a kulturního významu Rudé věže smrti i role Konfederace politických vězňů v naší společnosti. S podobnou situací jsme se setkali poprvé, v rámci platného práva jsme proto hledali způsob, jak zohlednit nejen potřebu ochrany veřejných financí, ale i snahu o zachování odkazu obětí totalitních režimů. Výsledkem je definování potřebných právních kroků, jejichž realizace umožní nejen úhradu historických daňových nedoplatků, ale zároveň zajistí dlouhodobou ochranu této významné památky pro budoucí generace,“ vysvětlila Simona Hornochová, generální ředitelka Finanční správy ČR.

Dnešní podpis Memoranda je symbolickým zahájením nové etapy této národní kulturní památky.  

"Po velkém úsilí zúčastněných stran, především MK a MF se podařilo nalézt řešení složité situace Věže smrti i Konfederace politických vězňů. Jsme za tuto snahu všem zúčastněním vděčni a upřímně za ni děkujeme. Ráda bych se krátce vrátila do historie. Chtěla bych vzpomenout práci člena karlovarské pobočky, Zdeňka Mandrholce, který se o záchranu Věže smrti zasloužil a zasadil. Zařídil všechny náležitosti převodu VS z majetku Škody Plzeň. Konfederace od začátku věděla, že není schopna svými silami a finančními prostředky se o nutné opravy a provoz starat. Proto už před mnoha lety byly činěny pokusy převést VS na stát, resp. MK. Bohužel všechna jednání končila neúspěšně - výměnou ministra či skončením funkčního období předsednictva KPV před podepsáním smlouvy. Úkol se přesouval do dalších období. Věříme, že tentokrát konečně k dohodě dojde, třebaže po velmi dramatických událostech. Věříme, že to bude nový začátek a naděje pro VS i Konfederaci. Trochu hořkosti v nás přesto zůstává. Následky dluhu, na jehož vzniku nemáme žádnou vinu a ani jsme nemohli hospodaření nelegálního předsednictva žádným způsobem ovlivnit, dopadají na činnost KPV velmi negativně. Dočkali jsme se po dlouhé době řešení a s velkou nadějí hledíme do budoucnosti.  Věž smrti i Konfederace si to zaslouží,“ řekla Milena Blatná, předsedkyně Konfederace politických vězňů. 

Rudá věž smrti se tak jako připomínka zvůle a obětí totalitního režimu stane součástí objektů spravovaných Národním památkovým ústavem. 

„Vyřešením majetkových vztahů a převzetím Rudé věže smrti do správy Národního památkového ústavu se mohou naplnit vize bývalé předsedkyně Konfederace paní Kavalírové, která usilovala o záchranu areálu a spatřovala v NPÚ záruku citlivého přístupu k záchraně této národní kulturní památky. Byť tato národní kulturní památka nezapadá do konvolutu areálů spravovaných Národním památkovým ústavem, je tento připraven zajistit řádnou péči a obnovu svěřeného areálu tak, aby byl důstojným mementem událostí vyvolaných totalitním režimem,“ doplnila Naďa Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu.

Úkolem Národního muzea pak bude obsahová příprava expozic a péče o ně; ve spolupráci s Národním památkovým ústavem i s Konfederací politických vězňů.  

„Rudá věž smrti je místem, které symbolizuje hrůzy a utrpení, které zažívali ti, kteří byli nespravedlivě uvězněni a pronásledováni za své politické názory. Národní muzeum jako významná česká paměťová instituce považuje za svou povinnost přispět k tomu, aby zde vznikla stálá expozice, která bude nejen připomínat utrpení politických vězňů, ale též to, že svoboda a lidská práva nejsou samozřejmostí, ale hodnotami, za které musíme neustále bojovat a chránit je,“ uvedl Michal Lukeš, generální ředitel Národního muzea.

V závěru tiskové konference bylo ministrem kultury Martinem Baxou, předsedkyní Konfederace politických vězňů, generální ředitelkou Národního památkového ústavu a generálním ředitelem Národního muzea podepsáno Memorandum o společném postupu k památkové obnově Rudé věže smrti a přípravě expozice připomínající utrpení politických vězňů na tomto místě. Předmětem Memoranda je ukotvení vztahů mezi zúčastněnými institucemi. 

Vyplnit žádost

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.