CZ EN

Motivový obrázek

Česká republika díky úvěru od EIB ve výši 11,75 miliardy korun zintenzívní modernizaci svých železnic

EIB půjčuje České republice částku 11,75 miliardy korun (466 milionů eur) na modernizaci klíčových železničních tratí v zemi. Tyto finance pomohou při zavádění evropského systému řízení železničního provozu (ERTMS) a stavbě bezpečnějších železničních přejezdů. Projekt tak podtrhuje celoevropskou snahu o zlepšení železniční dopravy.

Evropská investiční banka (EIB) půjčuje České republice 11,75 miliardy korun (466 milionů eur) na modernizaci klíčových železničních tratí v celé zemi. Pomůže tím zajistit bezpečnější, rychlejší a ekologičtější dopravu. Úvěr EIB bude určen na technologická a konstrukční vylepšení českých železničních tratí, které jsou součástí transevropské dopravní sítě (TEN-T) a které navazují na okolní země včetně Rakouska a Polska.

České ministerstvo financí poskytne prostředky z úvěru EIB národnímu správci železniční infrastruktury – Správě železnic, která bude plánované práce řídit. Patří mezi ně zavedení evropského systému řízení železničního provozu (ERTMS) na drahách, dovybavení vozidel údržby zařízením ERTMS a také změna konstrukce železničních přejezdů, která zajistí jejich vyšší bezpečnost.  

Nové financování je součástí finančního balíčku ve výši přibližně přibližně 25 miliard CZK (1 miliardy eur), který EIB schválila v roce 2023 a který je zaměřen na zkvalitnění českých železnic. Konečným cílem je zvýšit bezpečnost a rychlost železniční dopravy v zemi a podpořit tak odklon od silniční dopravy v rámci úsilí o snížení emisí, které způsobují změnu klimatu.

Dnešní podpis úvěrové smlouvy je dalším stvrzením naší dlouhodobé spolupráce s Evropskou investiční bankou při modernizaci české dopravní infrastruktury.

Zbyněk Stanjura

ministr financí

„Nový úvěr je dokladem našeho závazku podporovat udržitelnou dopravní infrastrukturu v České republice,“ uvedl viceprezident EIB Kyriacos Kakouris. „Modernizací železniční sítě zvyšujeme kvalitu železničních služeb, ale přispíváme také k ekologičtější a udržitelnější budoucnosti.“

Modernizační projekty financované z nového úvěru EIB mají být hotovy do konce roku 2028. Jedná se přitom zhruba o 40 dílčích projektů po celé zemi. Jejich geografické rozložení odráží cíle EIB a Evropské unie: prohlubovat regionální soudržnost a řešit globální oteplování.  

„Dnešní podpis úvěrové smlouvy je dalším stvrzením naší dlouhodobé spolupráce s Evropskou investiční bankou při modernizaci české dopravní infrastruktury. EIB nabízí příležitost financovat velké projekty za výhodných podmínek pro Českou republiku. Díky úvěru bude Správa železnic schopna získat dotace na jednotlivé projekty z evropského Mechanismu pro spravedlivou transformaci, což ještě zvýší efektivitu tohoto způsobu financování,“ řekl ministr financí Zbyněk Stanjura.

Modernizace železnic v České republice a dalších evropských zemích pomůže Evropské unii splnit cíl dosáhnout do roku 2050 klimatické neutrality.

„Jsem velmi rád, že trvající podpora EIB dokládá naši připravenost přispívat k rozvoji moderních drah, které zajistí kvalitní a ekologickou dopravu na vnitrostátní i transevropské dopravní síti. Zároveň dokazuje vysokou kvalitu našich projektů i ve srovnání s jinými zeměmi,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka.

Tento podkladový úvěr EIB podpoří také rekonstrukci osmi železničních stanic, které se nacházejí ve všech třech uhelných regionech České republiky. Tento soubor projektů byl zároveň vybrán pro grant, který poskytuje Evropská komise v rámci úvěrového nástroje pro veřejný sektor, tedy třetího pilíře mechanismu spravedlivé transformace.

„Pro dotace z úvěrového nástroje pro veřejný sektor ve výši více než ca 500 milionů korun (20 milionů eur) bylo vybráno osm železničních stanic, od Chebu v západním cípu republiky až po metropoli Moravskoslezského kraje Ostravu,“ konstatovala ředitelka Evropské výkonné agentury pro klima, infrastrukturu a životní prostředí (CINEA) Paloma Aba Garrote. „Rekonstrukce těchto důležitých veřejných budov zvýší pohodlí a bezpečnost cestujících, zlepší přístupnost pro osoby se zdravotním postižením a posílí energetickou účinnost. Některé z těchto budov budou navíc zrekonstruovány a přestavěny na nové kancelářské či obchodní prostory. To přispěje k hospodářskému oživení obcí.“

 


Základní informace o EIB:

EIB a Česká republika

Evropská investiční banka (EIB) je institucí Evropské unie, která se specializuje na poskytování dlouhodobých úvěrů. Financuje solidní investice, jež přispívají k plnění politických cílů EU. V roce 2024 investovala skupina EIB v České republice 2,47 miliardy eur (63 miliard korun). Její investice podpořily regionální rozvoj, posílily hospodářskou odolnost a zároveň zlepšily environmentální udržitelnost a zvýšily kvalitu života.

O úvěrovém nástroji pro veřejný sektor a mechanismu pro spravedlivou transformaci

Úvěrový nástroj pro veřejný sektor má zmírnit sociální a hospodářské dopady transformace na klimatickou neutralitu v regionech EU. Jedná se o kombinovaný nástroj, který využívá půjčky od EIB a granty Evropské komise, aby jimi pomohl zejména subjektům veřejného sektoru v těch regionech EU, které jsou nejvíce zasaženy podle plánu spravedlivé územní transformace, dále aby pro ně mobilizoval další veřejné investice a podpořil jejich rozvoj během přechodu ke klimatické neutralitě. Úvěrový nástroj pro veřejný sektor vyhlásil první výzvu k podávání návrhů od 19. července 2022, přičemž do konce roku 2025 se počítá s 10 kolovými hodnoceními. Do konce roku 2025 se plánují 3 uzávěrky ročně. Příští výzva k podávání návrhů bude zveřejněna v druhé polovině roku 2025.

Další informace o úvěrovém nástroji pro veřejný sektor a o projektech financovaných z tohoto nástroje naleznete na webových stránkách agentury CINEA.

Vyplnit žádost

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.