ČR navrhuje Marka Moru na post viceprezidenta EIB
Možnost obsadit tuto důležitou pozici získala Česká republika na základě nové konstituenční dohody vyjednané v roce 2023. „Česká republika má bohužel rezervy ve schopnosti prosadit své zástupce na vyšší posty nejen ve strukturách Evropské unie, ale i v dalších mezinárodních organizacích. Možnost získat post viceprezidenta EIB byl obrovským úspěchem našeho vyjednávacího týmu. Výrazně tím přispějeme k posílení našeho zastoupení v unijních institucích a Marek Mora je pro mne zárukou, že náš hlas bude v rámci unie slyšet,“ uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura.
„Evropská investiční banka je největší veřejnou finanční institucí na světě. Svými investicemi podporuje hospodářské cíle Evropské unie. Z pohledu České republiky je velmi důležitá zejména její aktivita v oblasti financování dopravy, obranného průmyslu a nových technologií. Státy naší velikosti mají s řízením této instituce jen velmi omezené zkušenosti, naposledy nás tam zastupoval před více než 20 lety Ivan Pilip. Doufám, že budu moci zúročit své znalosti jak z evropského prostředí, tak zkušenost z centrální banky a veřejného sektoru,“ řekl ke své nominaci Marek Mora.
Náměstek ministra financí Marek Mora má zkušenosti z české státní správy i z institucí Evropské unie. V minulosti byl náměstkem ministryně školství, později náměstkem místopředsedy vlády pro evropské záležitosti zodpovědným za obsahové řízení a koordinaci prvního předsednictví v Radě EU. Sedm let působil v Generálním sekretariátu Rady Evropské unie – nejprve jako ředitel kanceláře generálního tajemníka Rady, později jako ředitel pro rozpočet, daně a regionální politiku. V letech 2017-2023 byl členem bankovní rady České národní banky, z toho více než čtyři roky viceguvernérem ČNB.
Možnost získat post viceprezidenta EIB byl obrovským úspěchem našeho vyjednávacího týmu. Výrazně tím přispějeme k posílení našeho zastoupení v unijních institucích a Marek Mora je pro mne zárukou, že náš hlas bude v rámci unie slyšet.
Zbyněk Stanjura
ministr financíAkcionáři EIB jsou všechny členské státy EU a jsou rozděleni na devět skupin, tzv. konstituencí. Sílu jejich pozice tvoří podíl kapitálu v EIB. „Česká“ konstituence sdružuje šest států (kromě Česka jsou v ní Slovensko, Slovinsko, Bulharsko, Kypr a Malta) a patří se svým podílem (1,85% na celkovém kapitálu) k těm menším. Tři státy s největšími kapitálovými podíly (Německo, Francie a Itálie) tvoří každý svou vlastní konstituenci, ostatní konstituence mají vždy více zemí.
V současné době je na postu viceprezidenta EIB za naši konsituenci Kypřan Kyriacos Kakouris a právě jeho by měl Marek Mora v říjnu nahradit. Jeho jmenování viceprezidentem EIB musí ještě potvrdit kvalifikovaná většina Rady guvernérů EIB složená převážně z ministrů financí členských zemí. Portfolio vybraného viceprezidenta určuje prezidentka EIB, kterou se v loňském roce stala Nadia Calviño.