CZ EN

Motivový obrázek

Finanční gramotnost nové generace: Global Money Week 2025 přinesl rekordy!

Devátý ročník Global Money Week 2025 v České republice přilákal úctyhodný počet více než 118.000 účastníků z řad žáků základních a středních škol, státních institucí, firem i neziskových organizací. Akce, jejímž národním koordinátorem je Ministerstvo financí, národními organizátory yourchance o.p.s. a EFPA ČR, se letos zaměřila na finanční vzdělávání mladé generace za pomoci nejmodernějších technologií.

Záštitu tradičně uděluje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Česká národní banka. Motto letošního ročníku GMW „Chytrý dnes, bohatý zítra“ zdůraznilo potřebu zodpovědného a uvážlivého přístupu k osobním financím a k inovacím, jako je umělá inteligence (AI), které náš finanční život čím dál víc provázejí. 

Problematika technologií jejich využití v moderní výuce finanční gramotnosti se prolínalo napříč celým programem GMW. Stalo se i hlavním tématem závěrečné konference GMW. Odborníci i pedagogové na ní ve svých příspěvcích sdíleli své zkušenosti s integrací digitálních nástrojů do výuky a to, jak umožňují mladé generaci lépe porozumět financím a efektivněji se připravit na různorodé finanční výzvy, se kterými se v průběhu života setkáváme. Upozornili také na potřebu výchovy mládeže k odolnosti vůči dezinformacím a manipulaci. 

„Umělá inteligence zásadně proměnila přístup mladé generace k učení. Role učitelů se o to více posouvá do role mentora, který vede své žáky ke kritickému myšlení, k systematické práci s informacemi a hodnotově ukotvenému rozhodování. Technologie jsou jedinečnou příležitostí efektivity a růstu, ale mohou být také snadno zneužitelnou zbraní. Žáci by si ze školy toto uvědomění měli odnést spolu s vědomím, že finanční gramotnost je jednou z klíčových kompetencí pro život,“ uvedla Jana Merunková, ředitelka yourchance.

I na letošním GMW se potvrdilo, že soutěže a praktické aktivity jsou nejlepším nástrojem k tomu, jak při výuce mladé lidi zaujmout. Největší zájem účastníků si získala Soutěž Finanční gramotnost, do které se zapojilo více než 88 000 žáků. Vedle práce se školami byl program GMW 2025 zacílen také na rodiny a širší veřejnost. Akce jako Hurá peníze!, která se konala v Centru Černý Most, přinesla praktické rady, jak spravovat rodinné finance, a nabídla hry pro děti i dospělé. Velký důraz organizátoři kladli na zapojení sociálně znevýhodněných skupin, včetně dětských domovů a dětí cizinců žijících v ČR.

„Zapojení mladé generace skrze soutěže vnímáme jako skvělý nástroj, jak v žácích probudit zájem o finance, ale i motivaci k rozvoji podnikavých dovedností. Chceme, aby nová generace vstupovala do dospělosti s tím, že zná základní pojmy z oblasti rodinného rozpočtu či investic, aby chápala, kdy je například výhodné si vzít hypotéku, a samozřejmě také, aby nenaletěla na nekalé praktiky nebo nepadla do dluhových pastí. Věříme, že právě vzdělávání, práce se školami a také zapojení se do Soutěže Finanční gramotnost v tom pomůže“, dodává Marta Gellová, spoluzakladatelka EFPA ČR.

Právě skončený ročník GMW byl opět úspěšný a v mnoha ohledech i rekordní. Doufám, že tento pozitivní trend bude pokračovat i v dalších letech.

Zbyněk Stanjura

ministr financí

Díky aktivitám, které GMW vytvořil na sociálních sítích a zvolené mediální strategii, se letošním programem podařilo oslovit téměř 1.200.000 zejména mladých lidí, což lze považovat za velký úspěch. 

„Právě skončený ročník GMW byl opět úspěšný a v mnoha ohledech i rekordní. Doufám, že tento pozitivní trend bude pokračovat i v dalších letech. Budu rád, pokud si účastníci budou pamatovat pro své finanční rozhodování dvě základní pravidla. To první zní – než něco podepíšeme, tak si to důkladně přečteme. A to druhé je asi ještě důležitější – pokud dostaneme nabídku na ´jednoduché a zázračné´ zbohatnutí, položme si otázku: ´Je to opravdu tak jednoduché? A proč to nabízí zrovna mně?´ Odpověď asi všichni známe.“ uzavírá ministr financí Zbyněk Stanjura. 


O Global Money Week (více zde)
GMW probíhá ve 176 zemích světa v týdnu od 17. 3. do 23. 3. 2025. Národním koordinátorem je Ministerstvo financí, organizátory této prestižní iniciativy jsou pak yourchance o.p.s. a EFPA ČR. Mezinárodní iniciativu na podporu finanční gramotnosti pro děti a mládež podporuje více než 100 organizací z řad škol a finančních institucí. Cílem je napříč generacemi kultivovat povědomí o penězích, jejich získávání a efektivním hospodaření s nimi. Organizátorem GMW je Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Hlavní myšlenkou je vychovat generaci, která bude schopná předcházet budoucím krizím díky rozvoji finančního vzdělání a přístupu k finančním službám.

O yourchance o.p.s. – sledujte nás na sociálních sítích: Facebook yourchance, Facebook FGD, LinkedIn, Twitter
yourchance o.p.s. prosazuje potřebné změny v oblasti výuky finanční gramotnosti, principech podnikání a rozvoji podnikavosti žáků základních a středních škol a v oblasti integrace mladých dospělých opouštějících instituce náhradní rodinné výchovy. Zaměřuje se především na rozvoj schopností učitelů vyučovat finanční gramotnost tak, aby ze škol odcházela mladá generace, která má pevně zakotvené principy zdravého finančního rozhodování a připravuje pro to i metodickou podporu. Důležitou oblastí, na kterou zaměřuje yourchance o.p.s. svou pozornost, je podpora mladých lidí odcházejících z dětských domovů a pěstounské péče. Realizuje projekty celorepublikové působnosti Finanční gramotnost do škol a Začni správně.

O EFPA Česká republika  - sledujte EFPA ČR na sociálních sítích: Facebook, LinkedIn, Twitter
Evropská asociace finančního plánování Česká republika (EFPA ČR) je institucí akreditovanou ČNB pro pořádání zkoušek odborné způsobilosti v oblasti pojištění, investic, penzí a úvěrů. Sdružuje špičkové poradce na českém trhu, zajišťuje jejich další vzdělávání a rozvoj. Jako součást EFPA EUROPE, nejrespektovanější evropské organizace udělující certifikáty v oblasti finančního poradenství a plánování, podporuje a zavádí evropské kvalifikační a etické standardy do služeb finančního poradenství v ČR a na Slovensku. EFPA prosazuje etický kodex a jeho dodržování. EFPA ČR se aktivně účastní na tvorbě Národní strategie finančního vzdělávání včetně její revize. EFPA je spoluorganizátorem a odborným garantem Soutěže Finanční gramotnost. Více o aktivitách EFPA ČR na webu www.efpa.cz.

Vyplnit žádost

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.