MF a MŠMT se dohodly na financování nepedagogické práce
„Jedná se o důležitou dohodu, která, pevně věřím, vyvrátí obavy oponentů návrhu, že obce a kraje budou muset kvůli platům nepedagogů sáhnout do vlastních nenavýšených rozpočtů. Vláda tímto dodrží svůj slib, že spolu s kompetencemi převede i dostatečný objem prostředků tak, aby byly obce a kraje schopny systém bez problémů financovat,“ říká ministr školství Mikuláš Bek s tím, že nepůjde jen o platy nepedagogů, ale také o prostředky na tzv. ostatní neinvestiční výdaje (ONIV), které školy využívají například na učebnice a učební pomůcky.
„Stát bude nadále financovat služby pedagogického charakteru, tedy například plavání nebo přípravu na řidičská oprávnění a svářečské průkazy,“ vysvětlil ministr Bek. Resort školství pak do konce ledna představí mechanismus rozdělení těchto prostředků dle druhu školy a školského zařízení. „Každá obec a každý kraj tak na konci ledna jasně uvidí, s jakými prostředky bude moci na nepedagogickou práci a tzv. ONIV počítat,“ dodal ministr školství.
„Na rok 2025, a to konkrétně na měsíce září až prosinec, bude krajům a obcím převedeno celkem 11 mld. Kč. Jde fakticky o třetinu ročních nákladů, které stát doposud vynakládal na platy nepedagogických pracovníků a tzv. ONIV s tím, že jsme se rozhodli částku navýšit o půl miliardy tak, aby zde byla dostatečná rezerva,“ vysvětlil ministr financí Zbyněk Stanjura. Kraje podle něj na letošní rok obdrží 3,4 mld. Kč a obce 7,6 mld. Kč. „V roce 2026 to pak bude celkem 32,4 mld. Kč, což je částka, která obsahuje také dohodnuté meziroční navýšení objemu těchto prostředků o 3 %. Jedná se o 22,2 mld. Kč pro obce a 10,2 mld. Kč pro kraje,“ doplnil ministr financí.
Převod prostředků bude legislativně řešen prostřednictvím pozměňovacího návrhu k novele školského zákona, který bude předložen poslanci ještě v průběhu ledna tak, aby začal platit nejpozději v červnu 2025.