OKD skončí těžbu s rezervou 8 mld. Kč na účtech. Peníze pokryjí jak sociální programy pro zaměstnance, tak i technickou likvidaci dolu ČSM a následnou podnikatelskou činnost.
„Naším hlavním cílem bylo zajistit, aby proces ukončení těžby probíhal promyšleně, řízeně, s ohledem na životní prostředí a sociální situaci zaměstnanců. Díky přípravě vedení OKD, které vytvořilo finanční rezervu přesahující 8 miliard korun, bude přechod na nové období bezproblémový. Značka OKD nezaniká – její další plány zahrnují mimo jiné vybudování průmyslového areálu a vysoce kapacitního datacentra, které přinesou regionu nové investice a perspektivu. Děkuji všem, kteří se podílejí na této proměně,“ uvedl předseda vlády Petr Fiala.
Na připravený sociální program pro zaměstnance má OKD vyhrazeno 1,3 miliardy korun. V jeho rámci vyplatí pracovníkům, s nimiž ukončí pracovní poměr z organizačních důvodů, odstupné ve výši až 11násobku průměrného měsíčního výdělku. Stovky milionů korun má společnost rovněž připraveny na úhradu dobíhajících důlních škod a sanačně-rekultivačních nákladů a disponuje i dostatečnou rezervou finančních prostředků k podnikání po ukončení těžby.
Dobré hospodaření společnosti a její dostatečná finanční rezerva znamená, že stát nebude muset vynaložit na ukončení těžby ani korunu ze státního rozpočtu.
Zbyněk Stanjura
ministr financí„Prodloužení těžby do roku 2025 sehrálo důležitou roli při řešení energetické krize a zabezpečování plynulých dodávek elektrické energie a tepla. Mělo tak jednoznačně pozitivní vliv pro odběratele, zaměstnance a stát jako vlastníka. Dobré hospodaření společnosti a její dostatečná finanční rezerva znamená, že stát nebude muset vynaložit na ukončení těžby ani korunu ze státního rozpočtu,“ řekl ministr financí Zbyněk Stanjura.
V období let 2022–2024, kdy již měl být provoz Dolu ČSM zastaven, vytěžila OKD bezmála 3,5 milionu tun uhlí a vyrazila více než 20 km nových důlních děl. Do svých provozů investovala 367 milionů korun a dosáhla provozního zisku (EBITDA) přes 8 miliard korun a čistého zisku přes 9 miliard korun. Prostřednictvím jediného akcionáře odvedla státu dividendu v celkové výši 3,8 miliardy korun.
„Důl ČSM měl být původně uzavřen na konci roku 2022, ale v červnu 2022 bylo na základě pečlivé analýzy rozhodnuto o prodloužení těžby do konce roku 2025 s možným přesahem do roku 2026. Za toto období dosáhla OKD výborných výsledků hospodaření, díky čemuž má nyní dostatek financí pro technickou likvidaci Dolu ČSM, odstupné zaměstnancům, likvidaci důlních škod a pokrytí sanačně-rekultivačních nákladů i následnou pohornickou činnost. Stát za nás nebude muset platit nic,“ uvedl Roman Sikora, generální ředitel a předseda představenstva OKD.
Po vytěžení posledních porubů v 1. čtvrtletí 2026 provede OKD na základě Usnesení vlády č. 303 ze 7. května 2024 technickou likvidaci Dolu ČSM, která potrvá přibližně 3 roky. Vynaloží na ni 3,3 miliardy korun.
„S vedením OKD dohodly odbory již v roce 2022 sociální program, který je spravedlivý a je dobře připraven. Zaměstnanci odcházející po ukončení hornické činnosti dostanou férové odstupné podle počtu odpracovaných let, stejně jako ti, kteří budou vybráni k provedení útlumu a technické likvidace, a budou odcházet později. Všichni zájemci mohou využít programu Nová šichta, který jim pomůže najít uplatnění na trhu práce,“ doplnil Jiří Waloszek, předseda Sdružení hornických odborů.
Po ukončení hornické činnosti zahájí OKD další podnikání, k němuž nyní získala souhlas Ministerstva financí. Součástí schváleného plánu podnikání na roky 2025 - 2050 je míchání a prodej uhelných směsí, spočívající v nákupu uhlí a využití stávající infrastruktury a know-how úpravny uhlí OKD k produkci energetických směsí na míru zákazníkům a instalace kogeneračních jednotek pro výrobu elektrické energie a tepla z důlního plynu. Dále má společnost záměr postavit na pozemcích OKD průmyslový areál, kde nabídne k dlouhodobému pronájmu prostory vhodné pro lehkou výrobu a skladování dle individuálních požadavků klientů, a na pozemcích dolu ČSM - Sever vybudovat a pronajímat vysoce kapacitní datacentrum.
„Jsem potěšen, že značka OKD s ukončením hornické činnosti nezanikne, ale že budeme moci využít zkušeností, loajality a pracovního nasazení části našich zaměstnanců nejen při útlumu a technické likvidaci Dolu ČSM, ale také při dalším podnikání,“ uzavřel Roman Sikora.
OKD, a.s. je jediným producentem černého uhlí v České republice. Těžba probíhá v hlubinném dole ČSM s lokalitami Sever a Jih v karvinském revíru v jižní části Hornoslezské uhelné pánve. Firma těží, upravuje, zušlechťuje a prodává černé uhlí s nízkým obsahem síry a dalších příměsí, které se uplatňuje zejména v energetice a ocelářství. Ročně vytěží z dolu cca 1,2 milionu tun uhlí. OKD má 3300 zaměstnanců. Jediným akcionářem je státem vlastněná firma PRISKO a.s.