Vysvětlení plánovaných změn v systému výběru daní u brigádníků a dohodářů
- Změna úzce souvisí se zavedením Jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatele, který nahradí až 25 formulářů, které dnes musí zaměstnavatelé vykazovat různým institucím, jako je finanční správa, pojišťovny atd. Výrazně jim tak ubyde administrativa. Ale nejen jim, výhody citelně pocítí i zaměstnanci, například v podobě předvyplnění daňového přiznání, což výrazně zvýší komfort při plnění daňových povinností a posílí důvěru veřejnosti v moderní a efektivní daňovou správu.
- Cílem změn v daňové správě je automatizace výběru daní tak, aby se celý proces podobal například vyúčtování za energie, kdy každý rok dostanete roční vyúčtování s nedoplatkem či přeplatkem, který se vám automaticky připíše na účet. Tedy Vy už nemusíte nic dělat.
- Důležité je, že účinnost této části plánovaných změn je odložená do budoucna, a to právě z důvodu, aby nastala až v okamžiku, kdy bude finanční správa nejen díky datům z Jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatele, ale i technologicky schopná zajistit brigádníkům, studentům a podobným lidem s drobnými přivýdělky obdobný komfort jako v současnosti.
- Pro brigádníky, studenty a další osoby, které si přivydělávají, se tedy do budoucna nic nezmění. Součástí konečné podoby nové koncepce bude totiž i princip tzv. samovyměření. Pokud tyto skupiny nebudou chtít podávat daňové přiznání, nebudou muset, daň v systému bude automaticky předvyplněna. Na její úhradu pak bude použita záloha, kterou zaměstnavatel srazil při výplatě, a ta bude ve stejné výši jako dnešní srážka.
- Velkou změnu ale pocítí ti, kteří daňové přiznání podávají už dnes, a to třeba z důvodu, že si sraženou daň (zálohu) mohou snížit, například díky platbám na životní či penzijní připojištění. Ti plně využijí komfort předvyplněného formuláře a odešlou jej jednoduchým „odkliknutím“.
- Navrhovaná účinnost se týká zdaňovacího období 2027, tedy poprvé se tato změna projeví v praxi až na začátku roku 2028.
- To bude samozřejmě platit za předpokladu, že bude finanční správa připravena zmíněným skupinám lidí s drobnými přivýdělky zajistit potřebný komfort. V té době již bude reálná zkušenost s využitím informací z Jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatele, na kterou budou navazovat organizační či legislativní kroky potřebné k dosažení tohoto cíle.
Ukázka na příkladech:
Práce na dohodu* (typicky studentská brigáda):
- DNES – pokud nechce**, daňové přiznání nepodává
- CÍLOVÝ STAV (2027) – pokud nechce**, daňové přiznání nepodává
Zaměstnanec s přivýdělkem na dohodu o provedení práce:
- DNES – daňové přiznání již dnes podává sám** anebo je příjem zdaněn prostřednictvím zaměstnavatele, kterému musí po konci zdaňovacího období doložit veškeré doklady.
- CÍLOVÝ STAV (2027) – daňové přiznání mu bude předvyplněno, aniž by musel cokoliv dokládat, což platí i pro doklady od pojišťoven či bank. Formulář následně odešle na pár kliknutí.
* Hovoříme o tzv. podlimitních dohodách do určité zákonem stanovené částky, u dohod nad tímto limitem je povinné podávat daňové přiznání už dnes.
** Pokud pracovník na dohodu daňové přiznání z nějakého důvodu podávat chce, například kvůli možnosti daňových odpisů (např. životní nebo penzijní připojištění) nebo uplatnění základní slevy, která mu sníží daňovou povinnost, „papírování“ se mu výrazně zjednoduší a namísto vyplňování daňového formuláře jej bude mít již předvyplněn a odešle ho na pár kliknutí.
Zobrazeno 1305 ×