CZ EN

Kroll? Jsou to tajtrlíci

Miroslav Kalousek

Kdybych já byl Karel Schwarzenberg, Krollu bych za tu mizernou práci nedal ani korunu, říká ministr financí Miroslav Kalousek k auditu financí šéfa lidovců a vicepremiéra Jiřího Čunka.

* LN O vašem šéfovi se píše jako o bývalém lobbistovi využívajícím svých stranických kontaktů. Zneklidňuje to nějak KDU-ČSL?

Nevím, jestli KDU-ČSL, nicméně já pokládám tu informaci, která byla prezentována, za nepravdivou. Nechápu, jak Kroll mohl prezentovat neověřenou informaci.

* LN Těch informací v auditu bylo více. Kterou myslíte?

Mluvím o tom, že pan Jiří Čunek konal služební cesty do Prahy na ministerstvo obrany za účelem získání zakázky na kanon Plamen. Nic takového není pravda, se mnou se o tom nikdy nejednalo, já s Čunkem nikdy nejednal. Určitě jsme o zbrojních projektech s bezpečnostními techniky takových závodů nikdy nediskutovali. Taková absurdita by nikoho nenapadla. A že tahle informace zazněla, mi samozřejmě vadí, protože to vypadá...

* LN ... že vy jste s bezpečnostními techniky jednal.

Ne. Já budu klidně mluvit s bezpečnostním technikem třeba o holkách, ale určitě ne o zbrojních zakázkách. Mně ta informace vadí, protože to vypadá, jako by po stranické linii byly ovlivňovány zbrojní zakázky.

* LN To vypadá. Mluvili z detektivní agentury s vámi?

Absolutně ne.

* LN Ani se o to nepokoušeli?

Ne, vůbec. Oni celou věc s Jiřím Čunkem prezentují tak, že bylo možné vydělat si statisíce na cestovních náhradách. Ale on neexistuje termín, který používají – totiž velkorysé cestovní náhrady. Existuje pouze termín cestovní náhrady podle zákona o cestovních náhradách. Tam je taxativně vyjmenováno, co je možno uplatnit jako oprávněné náklady. A když na těch cestách hodně šetříte...

* LN ... a místo restaurací jste na vlašáku...

Ano, tak si můžete trochu přilepšit. Ale vydělat statisíce si můžete za jednoho jediného předpokladu, a to, že pobíráte cestovní náhrady, ale nikam necestujete, a nemáte tím pádem s těmi cestami náklady.

* LN Možná to tak bylo, když Čunka na ministerstvu nikdo neznal a cestovní náhrady pobíral.

A mně je úplně jedno, jak Zbrojovka Vsetín obcházela zákony a odměňovala své zaměstnance, aby za ně nemusela platit daně. To už je dneska pomlčená věc. Ale není mi jedno, že se pro to vysvětlení používá legenda, která špiní rozhodování ministerstva obrany z doby, kdy tam byl Vilém Holáň a já. A že se pro to používá legenda, která obviňuje KDU-ČSL z klientelismu. Je opravdu absurdní, aby bezpečnostní technik ze Vsetína projednával na desítkách pracovních cest zbrojní zakázky na ministerstvu obrany, daňové úlevy a celou daňovou problematiku na ministerstvu financí a majetkové převody týkající se lesů. To jsou prostě pohádky ovčí babičky. Já jsem schopen ještě lidsky pochopit pana Dančáka, kterému je zatěžko říct, jestli ve Zbrojovce Vsetín podváděli s cestovními náhradami a krátili tak daně. Já to chápu, to se neříká lehce...

* LN Takže podle vás Čunek pobíral náhrady za cesty, které neuskutečnil, čímž neplatil daně?

Je to hypotéza, kterou pokládám za naprosto nejpravděpodobnější už jenom proto, že vím, že na ministerstvu jsme si na tohle dávali pozor. Proto ještě, jak jsem řekl, dokážu pochopit pana Dančáka, kterému je zatěžko říct: „Ve Zbrojovce Vsetín jsme podváděli, abychom nemuseli platit daně.“ Ale už nedokážu pochopit takzvanou renomovanou agenturu Kroll, která poté, co si tyto pohádky vyslechne, si je neověří. Průměrný obecní policajt i průměrný novinář by to udělali. Celá legenda o služebních cestách by se zhroutila jako domeček z karet. Ale renomovaná detektivní agentura se spokojila s tím, že jim to pravděpodobně pan Čunek potvrdil, takže to do té zprávy napsala. Pokládám za naprosto vyloučené, že by se něco takového v dobách Josefa Luxe dělo. Jestli Lux něco netrpěl, tak politický klientelismus a politický lobbing. Představa, že bezpečnostní technik dojednává s centrální exekutivou takto zásadní věci jenom proto, že je členem KDU-ČSL, je přece hloupost. To se prostě za Luxe nemohlo stát. Z hlediska práce s informacemi hodnotím Kroll hluboko pod úrovní bulváru. Kdyby to udělali moji podřízení, tak je okamžitě vyhodím za nedbalost. Kdybych já byl Karel Schwarzenberg, tak Krollu nezaplatím za tuto mizernou práci ani korunu. Nezbývá mi než konstatovat, že to jsou tajtrlíci, kteří prezentují nepravdivé a neověřené informace, a chci použít všech dostupných prostředků, abych je přiměl to přiznat.

* LN Soudní cestou?

Teď je s nimi v kontaktu můj právník. Doufám, že se dohodneme běžnou korespondencí. Snad je ta agentura aspoň natolik seriózní, aby přiznala, jakým způsobem si tyhle pohádky o cestách ověřovala. Jinak samozřejmě zvažuji i právní nástroje.

* LN Nechcete s tím počkat, než Kroll prověří osm set stran spisu, které jim Čunek dosud nedal?

Já vůbec neřeším audit pana Čunka. Kdyby bylo po mém, tak si nic takového vůbec neobjednáme. Řešily to orgány činné v trestním řízení a ty to nějak uzavřely. Opakuji, že politický klientelismus a politický lobbing byl za Luxe vyloučen. A ověřit se to dá jednoduchým způsobem. Prostě dodáním informace, s kým tedy byly ty desítky a stovky jednání vedeny, bylo-li najeto statisíce kilometrů. A já upřímně řečeno nevěřím, že v této zemi existují osoby, které ta jednání absolvovaly.

* LN Pojďme to vzít z druhé strany. Vy jste byl na všech jednáních týkajících se těchto zakázek?

Ale, bože můj, já jsem odpovídal za projekty L-159.

* LN Proto se ptám.

Byly to desítky, možná stovky jednání. Na všech jsem nebyl. Ale jsem si jist, že ani já, ani nikdo z mých podřízených nikdy s Čunkem o projektu kanon Plamen nejednal.

* LN Kdo byl tedy za zbrojovku tou relevantní osobou?

Za každou zbrojovku byl relevantní osobou generální ředitel...

* LN Už jste řekl, že Dančák byl na ministerstvu jednat jen jednou.

A dalšími relevantními osobami byli obchodní ředitel, obchodní náměstek, techničtí náměstci... Ten projekt si zadala armáda a Zbrojovka Vsetín byla v zásadě jediná, která byla z hlediska know-how a technologie schopna ten kanon udělat. Ale to bylo v dobách rozmachu pana Soudka, který byl přesvědčen, že musí dělat úplně všechno. My jsme na ministerstvu byli v mimořádných vlivových i mediálních tlacích, a proto jsme si dávali pozor, abychom rozhodovali objektivně.

* LN Nevěřím, že jste si teď nezjistil, s kým jmenovitě jste kvůli programu L-159 jednal.

Nezlobte se, já jsem si to skutečně nezjišťoval.

* LN Vy jste Čunka v té době znal osobně? Pamatoval byste si setkání s ním?

Znal jsem ho jako řadového člena celostátní konference KDU-ČSL. Mohl bych si s ním povídat o straně, mohl bych si s ním povídat o Beskydech, o holkách, ale určitě bych si s ním nepovídal o zbrojních zakázkách.

* LN Už jste se snažil Čunka kontaktovat a zeptat se ho, s kým tedy údajně jednal, když Krollu jednání potvrdil?

Ne. Až se vrátí, tak bude velmi jednoduché požádat ho, aby to uvedl na pravou míru. Aby řekl, s kým tedy o těch věcech jednal a jak často, když najezdil ty tisíce kilometrů. Takové věci si musí pamatovat.

* LN Chcete říct, že Čunek nezvedá telefony nejen nám novinářům, ale ani vám je nebere?

Tak má dovolenou.

* LN Ano, je v Chorvatsku. Ale v určitých situacích...

Určitě má domluvené nějaké rozhovory s premiérem...

* LN Vůbec jste spolu od zveřejnění auditu nemluvili?

Jednou mi zavolal ve věci, která se auditu netýkala. Šlo o rozpočet.

* LN Tak to je obdivuhodně klidný.

Já mu to nemám za zlé. Opravdu mu nemám nic za zlé. Prostě jenom protestuji proti prezentování nevěrohodné a nepravdivé informace. Ať se ty informace ověří. A to velmi jednoduše. Ať jsou označeny osoby, s nimiž měl pan Čunek vést své mise. Jsem přesvědčen, že tito lidé neexistují. Maximálně může existovat nějaký zdvořilostní rozhovor, ale určitě ne desítky a stovky pracovních cest ve věci zbrojní zakázky. Když jsem si přečetl audit Krollu, samozřejmě jsem ihned kontaktoval bývalého ministra Holáně a ptal se ho, zda s panem Čunkem něco projednával. A on mi řekl, že nikdy. Že se s ním na toto téma setkal při jedné jediné příležitosti, a to když jako ministr obrany navštívil Zbrojovku Vsetín. Takže se setkali ve Vsetíně, nikoli v Praze. Ve Vsetíně byl pan Čunek v té delegaci, která pana Holáně vítala. To byla jediná příležitost, kdy teoreticky bylo možno spojit Plamen a Čunka.

* LN Takže přece jenom se děly takové věci, jako že ministr jednal s bezpečnostním technikem.

Nejednal. Ministr jednal s generálním ředitelem a generální ředitel s sebou z nějakého důvodu vzal nějakého bezpečnostního technika.

* LN Asi se těšíte, až si Čunek zapne mobil a budete se ho moci zeptat přímo.

Abych se vám přiznal, tak se na to netěším.

* LN To bych tipovala, že budete nedočkavý. Věříte mu?

Uznávám ho jako svého předsedu a předpokládám, že mi neřekne nic, co by byla nepravda v té věci.

* LN Neptám se, jestli ho uznáváte, ale jestli mu věříte.

Když mi něco řekne, tak mu věřím, že říká pravdu.

* LN Před chvílí jste řekl, že je vám jedno, jestli ve zbrojovce docházelo k daňových únikům. To je zvláštní, když jde o vašeho šéfa.

Jestli bylo běžnou praxí Zbrojovky Vsetín nezákonně vyplácet své zaměstnance cestovními náhradami na neexistující pracovní cesty, tak z toho nelze vinit jednoho zaměstnance. Z toho lze vinit pouze toho zaměstnavatele. Dneska je mi to jedno. Ale není mi jedno, když se špiní KDU-ČSL jako lobbistická strana. Mně samo o sobě je dneska už to tehdejší chování ukradené, ať si tam prostě pan Dančák vyplácel cestovní náhrady, jak chtěl. Panu Čunkovi, někomu jinému, dělil se s nimi, nedělil se s nimi... Nevím a nemíním to vyšetřovat.

* LN Podle Dančáka byly ty náhrady tak vysoké, že za čtyři cesty získal Čunek částku vyšší než měsíční plat. Je v pořádku, že pobíral sociální dávky?

Počkejte, já velmi prosím každého, aby se podíval na zákon o cestovních náhradách. Tam je jednoznačně vyjmenováno, co a kolik můžete dostat. Přivydělat se dalo jedině tak, že se cestovalo vlastním autem. Tam skutečně cesta do Vsetína a zpátky vyjde mezi dvěma a třemi tisíci korun. A v případě Jiřího Čunka by muselo jít o tisíce takových cest. Ne o desítky. Jinak by statisíce, o kterých mluví pan Dančák, nevydělal. To chce kalkulačku a trojčlenku a zjistíte, že na vydělaných sto tisíc korun byste musela být každý třetí den na cestě Praha–Vsetín.

* LN Podle svých teorií asi nemůžete být na svého stranického šéfa zrovna pyšný.

Nezlobte se, to nemíním soudit.

* LN Vy byste to býval dělal?

Já jsem v té situaci nebyl, takže poctivě musím říct, že nevím. Když člověk živí rodinu a ta firma mu řekne: „Podívej, já tě budu vyplácet takhle, a jinak nemáme zájem,“ nemám nikomu za zlé, když na to přistoupí. Koneckonců člověk na takové pozici není povinen znát všechny daňové zákony.

* LN Na to snad nepotřebujete znát zákony, abyste věděl, že když berete peníze za cesty, které jste neabsolvoval, něco na tom nesedí.

Je to stejné, jako když děláte servírku v restauraci a šéf vám řekne: „Podívej, já ti budu platit deset tisíc měsíčně, ale vedle ti dám bokem deset tisíc v hotovosti každý měsíc.“ To je přece v pohostinství velmi běžná praxe. Já se v takovém případě nezlobím na servírku. Ta se musí živit a to zaměstnání chce. Já se zlobím na toho zaměstnavatele. A tohle je ten samý případ.

* LN Jeden váš kolega z vlády mi říkal, že se Čunkovi na vládě smějete, že má vlastně nejmenší vroubek z vás všech, ale on je ten, který to za všechny odskákal.

Vtip tohoto typu jsem opravdu nikdy na vládě nezaslechl. Už jenom proto, že nevím nic o jiných vroubcích jiných svých kolegů.

* LN Bavil jste se s kolegou Schwarzenbergem o tom, co on soudí o výsledcích auditu?

Ano, mluvili jsme spolu o tom. Ale promiňte, že mám zábrany tlumočit privátní rozhovor po telefonu. Mohu vám jen říct, že jsem měl pocit, že mým výhradám rozumí a že tu informaci z auditu také nepokládá za příliš věrohodnou.

* LN Nicméně zaplatí za odvedenou práci?

Jsou to jeho peníze, neptal jsem se. Ale že já bych za tak mizernou práci nedal korunu, jsem mu řekl.

* LN Jen aby bylo jasné, zda KDU-ČSL ve všem stojí za Jiřím Čunkem – souhlasíte s tím, že bral sociální dávky?

Já jsem se v té věci už vyjádřil a měl jsem s tím ve své straně velké potíže. Nicméně těžko mohu na tom názoru něco změnit. Já se domnívám, že kdo má dost peněz a dvě zdravé ruce, tak nemá brát sociální dávky. Po diskusi, která se kolem toho rozvinula, jsem pochopil, že to není v KDU-ČSL úplně většinový názor. Říkám to s jistým ostychem.

* LN Asi především pan Čunek s vámi nesouhlasí, protože když jsem se ho ptala, řekl mi, že by je ve stejné situaci bral znovu.

Ano, já mám jiný názor. Nicméně nejedná se o nic nelegálního.


Zdroj: 19.7.2008, Lidové noviny, příloha  HORIZONT, autor: Renata Kalenská

Vyplnit žádost

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.