Poplatky jsou nefér, nic ale nezmůžeme
* První místopředseda KDU-ČSL Roman Línek přišel s iniciativou, která má za cíl dosáhnout snížení bankovních poplatků. Mluvil s vámi o tom?
Já jsem panu Línkovi vysvětlil, že ministerstvo financí má v rámci legislativy, v které se pohybuje, naprosté minimum nástrojů. Tím nástrojem je pouze konkurenční prostředí, nikoli regulace.
* Přesto Línek uvedl, že lidovci budou chtít najít nástroje, jak na banky tlačit. Kvůli tomu se prý sejde i vaše stranická komise pro ekonomiku.
Ať zasedne kdokoli, v rámci legislativy v civilizované Evropě obvyklé jediným nástrojem je konkurenční prostředí.
* Podle něj napomůže veřejná diskuse...
Ať diskutuje.
* Do diskuse by měl vstoupit i stát.
Můj předchůdce Bohuslav Sobotka se v této věci pokoušel diskutovat ze všech sil a jeho snaha dopadla vniveč, právě proto, že ministerstvo financí jako regulační orgán nemá nástroj, kterým by tomu mohl efektivně pomoct.
* Europoslankyně za KDUČSL Zuzana Roithová uvedla, že v Evropské unii se o regulaci bank jako poslední možnosti reálně diskutuje.
V Evropské unii je celá řada socialistů, kteří věří, že regulace je nástroj, který to může vyřešit. Podle mě regulace situaci jenom zhorší.
* Co říkáte tomu, že české banky vybírají skoro nejvyšší poplatky v Evropě?
Já nezpochybňuji to, že poplatky bank u nás jsou neúměrně vysoké. Obchodní politika v oblasti drobného bankovnictví není vůči klientům úplně férová. Ale věřím, že to může vyřešit jen konkurenční prostředí.
Zdroj: Právo, 6.08.2008, rubrika - Zpravodajství, autor: Oldřich Danda - rozhovor s ministrem financí Miroslavem Kalouskem