CZ EN

Rozhovor s Miroslavem Kalouskem - v příloze LN Horizont

Já bych za své známé nelobboval

reaguje ministr financí Miroslav Kalousek na výroky premiéra Topolánka, který to prý dělá běžně, respektive desetkrát denně

* LN Taky lobbujete desetkrát denně za své známé jako Mirek Topolánek?

Myslím, že ne. Nebyla k tomu v poslední době žádná příležitost.

* LN A v době před poslední dobou?

Já si nevzpomínám na žádný konkrétní lobbing. Ale kdybych stál před rozhodnutím podpořit projekt, který by byl prospěšný české ekonomice, tak bych to udělal.

* LN Ale bavíme se o „známých“ politiků. Mluví o tom Langer, Topolánek...

Já to slyšel v médiích a nebudu to komentovat.

* LN Musíte to komentovat, když jste ministr financí a prodej státních podniků probíhá ve vaší gesci.

Hovořme o něčem, u čeho jsem byl. V době projednávání státního rozpočtu jste si domluvila rozhovor s ministrem financí, tak já pevně doufám, že se o tom budeme bavit. Byť se samozřejmě můžete ptát na to, co uznáte za vhodné. Ale doufám, že to nebude jen o tom, co jsem četl nebo nečetl.

* LN Myslím, že pro mnohé lidi je novinka, že lobbing politiků za jejich známé je standardní věc, jak jsme teď začali z úst některých vašich kolegů slýchat.

Já si nemyslím, že lobbovat za firmy svých známých je normální. Ptáte-li se takto, odpovídám, že nikoli. Není to normální. Položíte-li otázku, zda je normální lobbovat za projekty, o kterých jsem přesvědčen, že jsou prospěšné, tak myslím, že samozřejmě ano. Pokud za to nepřijmu neoprávněnou výhodu nebo se nesnažím zdeformovat konkurenci. A myslím si, že k něčemu takovému nedošlo.

* LN Abych to správně pochopila -není tedy v pořádku, když ministr Řebíček lobbuje za firmu Viamont, která patří jeho známým a on v ní měl před vstupem do politiky podíl?

Já nevím, jestli Řebíček lobbuje za firmu Viamont. To říkáte vy. Pokud by se ministr dopravy snažil na trhu, který ministerstvo dopravy ovlivňuje, zvýhodnit jakoukoli firmu, tak by to v pořádku nebylo. Ale já opravdu nevím, jestli to dělá.

* LN Zeptáte se ho na příští vládě?

Proč bych se ho ptal na jednání vlády? Ptejte se ho vy.

* LN Vás to nezajímá?

Mně to nepřísluší. Vy mi nesete nějakou informaci, o které já vůbec nic nevím. Já nejsem nadřízen ministru dopravy. Promiňte, to je úkol pro vás, investigativní žurnalisty. To není úkol pro jeho kolegu ve vládě, aby se ho ptal, jestli náhodou za někoho nelobbuje. Opravdu si myslíte, že je to můj úkol? Opravdu si myslíte, že bych se měl postavit do role morálního arbitra nebo soudce a na každé vládě se ptát svého kolegy: „Prosím tě, nezvýhodňuješ náhodou někoho? Kalenská se mě tuhle ptala, že snad zvýhodňuješ...“

* LN Já si nemyslím, že zrovna vy máte být morální arbitr. Jen jsem doufala, že když jsou média plná těchto informací, třeba vás to zajímá.

Počkejte. „Těchto informací.“ Upřímně, o kauze IPS a Sekyra jsem si přečetl. Hovoříte-li o ministrovi Řebíčkovi a firmě Viamont, o tom jsem v žádných novinách ani nečetl. Možná je to moje chyba. Myslíte, že bych měl číst denně všechny noviny?

* LN Mohl byste číst monitoring.

Asi jsem ho četl špatně. Tak mi to odpusťte. Ale máte-li pocit, že je povinností člena vlády přečíst si každý drb v každých novinách a ptát se na ně kolegů na vládě, tak není.

* LN Kdybych seděla ve vládě, považovala bych za svou morální povinnost zeptat se premiéra, zda skutečně desetkrát denně lobbuje za své známé, jak říká novinářům.

Moji agendu přesně vymezuje zákon, ta agenda je velmi široká, a abych si ji takto o své vůli rozšiřoval a ptal se svých kolegů na drby, to nemám v úmyslu. Ne vážně, já jsem si opravdu myslel, že se jdeme bavit o rozpočtu.

* LN Pane ministře, budeme se bavit o rozpočtu. Ale víte, mně to dnes připadá, jako když se politici snaží do podvědomí lidí dostat myšlenku, že politicky lobbovat za své známé a narušovat tak konkurenceschopnost je standardní chování.

Lobbing ve smyslu, že někomu poskytnu neoprávněnou výhodu a nedejbože za to nějakou neoprávněnou výhodu získávám, je samozřejmě špatně. Abychom si tedy ujasnili ty počáteční rozpaky, já ve vašich otázkách slyším premisu, že se domníváte, že moji kolegové se dopouštějí varianty B. A já říkám, že to nevím.

* LN Já taky nevím, jestli Langer od Sekyry něco dostal, ale stejně to považuju za variantu B.

Já to taky nevím. Poměrně nedávno běželo výběrové řízení na jeden ne úplně nevýznamný titul a myslím si, že zaměstnanci toho titulu se ze všech sil snažili své okolí přesvědčit o správnosti nějakého řešení. A neměl jsem pocit, že se chovají nemravně nebo nelegitimně. Naopak. Měl jsem pocit, že mají pravdu.

* LN O čem mluvíte?

Myslím, že to byl prodej Economie a Hospodářských novin. Chápal jsem obavy, že titul získá nějaká vlivová skupina. A kdyby v tu chvíli nějaký politik chtěl lobbovat, myslel bych si, že je to mravné a správné. Ale pak může být lobbing, který deformuje soutěž. A to je samozřejmě špatně.

* LN A byl toto případ Langra, který lobboval v případě IPS?

Ale to já samozřejmě bože můj nevím.

* LN Ale předpokládám, že ty přepisy odposlechů jste četl.

Četl jsem ty odposlechy a vím, že měl pocit, že by IPS měly zůstat v českých rukou. Byl-li motivován tímto způsobem, tak na tom nevidím nic zas až tak nemravného.

* LN Druhá věc je, že lobboval za lidi napojené na později zavražděného podnikatele Mrázka.

Což myslím, že Langer opravdu nevěděl. Ale musíte se zeptat jeho.

* LN Ten nám překvapivě řekne totéž. Abychom to tedy shrnuli -když vám zavolá nějaký váš známý, že má zájem o část státní firmy, která se má prodávat, vy byste za něj kopal?

Ne.

* LN Proč ne? Dělá to Topolánek, dělá to Langer.

Já to nedělám. A neprezentuji to jako přednost. Mám prostě svých starostí dost.

* LN Než se dostaneme k tomu státnímu rozpočtu, chci se zeptat na údajný seznam, který vám tu měl zanechat při odchodu z ministerstva financí Vlastimil Tlustý. Vy jste ho skutečně skartoval? Nebo jste si dělal z redaktora MF Dnes legraci?

Já jsem ho zahodil. Skartují se materiály, které jsou oficiální a mají své registrační číslo.

* LN Tedy jste si vymýšlel, když jste do telefonu tvrdil, že onen seznam právě házíte do skartovacího stroje?

Nevymýšlel. Já jsem ho hodil do skartovacího stroje. Ale skartace je proces podle skartačního řádu. Já jsem ten papír zahodil. To, že jsem ho zahodil do skartovačky, není8230] Není důležité.

* LN Mně to připadalo skandální, protože jste tím zničil důkaz, který mohl znevěrohodnit Tlustého, potažmo Topolánka.

Já jsem zničil šmírák. Řeknu vám tři důvody, proč jsem ho zničil. Zaprvé nemám žádný důvod do téhle diskuse zasahovat. Proč bych to dělal? Zadruhé kdybych tomu redaktorovi ten šmírák dal, nikdy bych nedokázal, že je to ten autentický šmírák. Klidně jsem se mohl dostat do pozice obvinění, že to je úplně jiný papír. Na tom šmíráku nebylo žádné registrační číslo, žádný podpis. Bylo na něm více než patnáct položek - názvy akcí a čísla peněz. A ten jeden titul na sebe Tlustý prozradil sám - mám na mysli Milana Baroše. Ano, to tam bylo na druhém místě. A třetí důvod je podle mě nejpádnější - na tom šmíráku byly dva, maximálně tři tituly tímto způsobem problematické. Pak tam byly akce, které notoricky znám z porcování medvěda. Opravy škol, chodníků... A já neznám starostu, který by, když mu poslanec slíbí, že mu pomůže s určitou investicí, odpověděl, že o to nemá zájem. A bylo mi jasné, že v atmosféře, kdy ten šmírák odevzdám, všechny ty nešťastníky vystavím podezření, že se snad dopouštěli něčeho nekalého. Proč bych to dělal?

* LN Neurážejte se, ale to mi k vám nesedí - přemýšlet o tom, zda něco nějakému starostovi ublíží.

A to je ten čtvrtý důvod, který jsem v tu chvíli nezvažoval. A který jsem pochopil, když jsem četl komentář nějakého vašeho kolegy, myslím, že Zvěřiny, který psal, že kdyby do toho nebyl Kalousek namočený, tak by to určitě nezahodil, protože by si přece nenechal ujít tu příležitost dobít Tlustého v likvidační válce. A já jsem na ty věty třeštil oči. Představa, že váš kolega je přesvědčen o tom, že nemyslím na nic jiného, než jak někomu ubližovat v likvidační válce, mi vyrazila dech. Já s nikým žádnou likvidační válku nevedu. Nemám v úmyslu nikomu ubližovat. Akce, které byly na tom šmíráku a byly podloženy žádostmi, nebyly vyslyšeny. Tečka.

* LN A co to bylo za žádosti?

Proč bych to říkal?

* LN Lidem do toho nic není, co ODS za podporu ve volbách naslibovala ze státního rozpočtu?

Nevím, jestli to naslibovala ODS. Kdyby ano, tak myslím, že za tu dobu, co ten šmírák ležel v mém šupleti, by mi aspoň jednou Topolánek zavolal a buď řekl, ať se to pokusím vyřídit, nebo ať to v žádném případě nevyřizuju. Já jsem o tom od Topolánka v životě neslyšel půl slova.

* LN A kdyby slyšel, tak byste mi to tady určitě vykládal. Zeptal jste se Topolánka, zda ten papír máte zničit?

Ne.

* LN Mně z toho prostě pořád vychází, že jste ten papír zničil, abyste kryl Topolánka.

To je úplná blbost. Počkejte, a jak bych ho kryl? Těch osmnáct žádostí jsem přece nesplnil.

* LN Tak byly-li to sliby za podporu ODS ve volbách. Já nevím. Tlustý tvrdí, že je to normální praxe. Mně to tak nepřipadá.

Není to normální praxe. Ale rozhodně nemám pocit, že něco někomu sliboval Topolánek.

 

Rozpočtové výdaje zvýšíme jen v případě přírodní katastrofy nebo války

říká ministr Miroslav Kalousek.

* LN Tak tedy státní rozpočet. S jakým hospodářským růstem pro příští rok počítáte poté, co George Bush označil situaci ve Státech za hlubokou krizi?

Krize na amerických kapitálových trzích ještě neznamená, že dojde k hluboké krizi české ekonomiky. Ptáte-li se mě dnes, 25. září, neeviduji to číslo pro rok 2009 jako 4,8, ale jako 4,0.

* LN To je přesně mezi vaším původním odhadem a prognózou ČNB.

Zaprvé jsme na začátku výrazných turbulencí a máme velkou míru nejistoty. Teď je období, kdy se tyto věci odhadují velmi složitě, protože těch neznámých je příliš mnoho. Letos skutečně nikdo neví, kolik to bude. Zadruhé meziroční HDP není jediný indikátor, ze kterého jsou daňové příjmy na příští rok.

* LN Není, ale bude to špatný odhad, když řeknu, že s hospodářským růstem čtyři procenta by příjmy do státní kasy byly o šest miliard nižší, než s jakými počítáte?

Kdyby všechno ostatní zůstalo stejné - jako že nezůstane - tak se skutečně bavíme o nějakých šesti až osmi miliardách. To máte docela dobrý odhad. Ale já to nevím, vy to taky nevíte, což ještě není tak zlé. Horší je, že to neví vůbec nikdo. Protože si ale nemyslím, že nás čeká nějaký katastrofický scénář, odhaduji, že by to bylo opravdu do deseti miliard. Proto jsme si řekli, že maximálně nenaplníme příjmy, a to se potom objeví na provozních výdajích v jednotlivých kapitolách. Prostě neutratíme tolik peněz, abychom ten deficit dodrželi. Tohle je myslím běžná rozpočtářská rutina. Takhle se budeme chovat. Prostě v žádném případě se nezvýší plánované výdaje.

* LN Pouze v případě nějaké přírodní katastrofy.

Tak samozřejmě v případě nedejbože enviromentální katastrofy nebo válečného stavu, které nepředpokládám, jde rozpočtová disciplína trochu stranou.

* LN Jak to bude s diskutovaným prodejem letiště?

V příštím roce prodáme České aerolinie, dojde k privatizaci nějakých drobných titulů, Strojimport, Technoexport... A budou-li se kapitálové trhy vyvíjet příznivě, stále je určena k privatizaci poměrně velká část akcií ČEZ. Zatím jsem těch určených sedm procent neprodal. Tyto příjmy ovšem v této bilanci vůbec nepočítám. Nejsou to pravidelné opakující se příjmy.

* LN Dostane třetinu z prodeje Praha, jak Topolánek slíbil Bémovi?

Teď jsme ve fázi výběru poradce finančního i právního na prodej letiště. S ním budeme formulovat zadávací podmínky a půjde-li vše podle harmonogramu, předpokládám, že k výběru strategického investora dojde do konce roku 2009. Bude-li dobrá nabídka, to letiště by teoreticky mohlo být prodáno na přelomu let 2009/2010. A zatím to plánujeme jako prodej sta procent akcií majetku státu strategickému investorovi s tím, že zazněla gentlemanská dohoda, která mi připadá logická, že zhruba třetina výnosů z těchto akcií půjde na dopravní infrastrukturu v Praze související právě s provozem letiště. Ale vás stejně nejvíc zajímal ten lobbing, že jo? Proč se na to jdete ptát mě?

* LN Jak jsem řekla, zajímá mě názor ministra financí. Ono se tomu může v těchto souvislostech říkat i protekce. Ta protekce lítá všude kolem vlády. Teď třeba ministr Julínek vykládal, jak známým shání místa v LDN, protože prostě nejsou. A když volá ministr, tak se místo najde. Je to v pořádku? Ještěže nemám žádné eldéenky.


Zdroj: 27.9.2008, Lidové noviny, příloha Horizont - ROZHOVOR TÝDNE Miroslav Kalousek, autor: Renata Kalenská

Vyplnit žádost

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.