CZ EN

Kalousek: Poslanci neznají jednací řád

Státní rozpočet je nyní rukojmím i ve vnitrostranickém boji, říká Miroslav Kalousek, ministr financí.

* LN Pane ministře, na rozdíl od mnohých vašich kolegů říkáte, že návrh zákona o státním rozpočtu prošel do druhého čtení. Jak je možné, že existuje tolik interpretací situace, která nastala?

Vychází to z neznalosti poslanců, kteří zjevně nečetli jednací řád sněmovny, respektive postup při projednávání návrhu státního rozpočtu. Jedná se o ingerenci legislativy do exekutivy. Návrh zákona o státním rozpočtu se neprojednává jako jiné zákony, nelze ho klasickým způsobem zamítnout. Rozpočet proto postupuje do druhého čtení bez schválených parametrů.

* LN Oponenti vašeho návrhu vás vyzvali, abyste předložil nový návrh, který bude lépe reflektovat očekávané zpomalení ekonomiky. Proč se tomu bráníte?

Nebráním se tomu. Ale nemá smysl to dělat dříve než na konci roku. Při současné turbulenci totiž odhady nových příjmů budou zatíženy stejnou mírou nejistoty, jako jsou ty nynější.

* LN O kolik může podle vás zpomalení ekonomiky snížit příjmy rozpočtu?

Zhruba o deset až dvanáct miliard korun. Několikanásobně větší riziko v tomto ohledu ale představuje hlasovací koalice ParoubekFilip-Tlustý a jejich hlasování o novelách zákonů o spotřební dani a o dani z příjmů, které proběhne za 40 dní.

* LN Nestal se státní rozpočet rukojmím v politickém boji opozice s vládou?

Tím je vždycky. Bohužel nyní se stalo, že státní rozpočet je rukojmím i ve vnitrostranickém boji. A to je smrtící.


Zdroj: 22.10.2008, Lidové noviny, rubrika Byznys

Vyplnit žádost

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.