CZ EN

Stát bude škrtat. Ale o kolik?

Rozhovor s Miroslavem Kalouskem

Státní rozpočet na příští rok vůbec není nereálný, uvidíme až na konci roku, zda bude potřeba ho přepracovat, říká ministr financí Miroslav Kalousek.

* Česká ekonomika má příští rok zpomalit a příjmy rozpočtu tak budou zřejmě nižší, proč neuděláte v rozpočtu rovnou změny?

Já se pořád ještě nevzdávám naděje, že příjmy rozpočtu bude možné naplnit. Ona totiž neplatí ta jednoduchá rovnice, že příjmy se rovnají výši HDP. Jsou tady i jiné podstatné věci. Třeba populistické návrhy v zákoně o daních z příjmů a o spotřebních daních, které tlačí hlasovací koalice Filip, Paroubek, Tlustý. Ty jsou pro příjmy veřejných rozpočtů mnohonásobně vyšším rizikem než celá americká krize. Jaké budou důsledky krize, zatím určitě nevíme, zato určitě víme, že koalice Filip, Paroubek, Tlustý je úporná a bude škodit.

* Jaké jsou dopady těchto návrhů?

Kdyby se jim podařilo prosadit třeba nesmysl, jako je snížení spotřební daně, tak je to pokles příjmů o 16 miliard. Jakýkoli ministr by musel na tyto nesmysly reagovat dramatickým snížením vládní spotřeby. Když neprojde návrh zákona o dani z příjmů, tak to bude politicky nešikovné, ale naopak to rozpočtově vyrovná příjmy ve výši jednoho procenta HDP. Tedy na přelomu prosince a ledna na základě skutečných hodnot predikce ekonomického růstu a na základě toho, jak dopadnou legislativní procesy, uděláme změny. Kdybych to dělal dnes, musel bych to dělat dvakrát, což je mimořádně hloupé.

* Přece jen, i vaše ministerstvo připustilo, že příjmymohou být nižší. Existují odhady až o 20 miliard korun.

My předběžně odhadujeme propad mezi 10 až 12 miliardami korun, což je při růstu HDP o 4 procenta (rozpočet počítá se 4,8 procenta, pozn. red.). Ale znovu upozorňuji, není to jen o HDP. Zhruba na tuto sumu můžeme výdaje zmrazit. Až budou příjmy, můžou se uvolnit proti tomu výdaje. Není to neobvyklé, dělá se to běžně.

* Jaké výdaje byste pozastavil?

V žádném případě se to nebude týkat platů, sociálních dávek a investic do vládních priorit. Týkalo by se to provozních výdajů. Třeba na ministerstvu financí bych výrazně ztlumil výdaje na modernizaci IT sítě.

* Některé podniky už hlásí propouštění. Nebojíte se, že se státu zvýší výdaje kvůli vyšší nezaměstnanosti?

To se moc neobávám, to jsou scénáře, které maluje pan Paroubek a někteří novináři. Vezměte si Světlou nad Sázavou a krachující sklárny. Jakkoliv mi krvácí srdce za 1 250 ztracených míst, tak v daném okrese je 800 volných míst a v sousedním okrese je 3 800 volných míst. Zeptejte se kteréhokoliv podnikatele v Česku, co mu nejvíce chybí, a místo daňové úlevy odpoví lidi.

 

Související rozhovor - s Bohuslavem Sobotkou

Rozpočet je nerealistický na příjmové i výdajové straně, říká stínový ministr financí a místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

* Se státním rozpočtem nesouhlasíte. Jak budete teď postupovat dál, když byl schválen?

Premiér by udělal lépe, kdyby rozpočet nechal přepracovat, jak jsme mu doporučili. Možná, že by zvýšil šance na jeho konečné přijetí i v koaličních řadách. My ho teď ale budeme standardně projednávat dál. A pokud se takto rozpočet schválí, ministr Kalousek bude muset dělat škrty až v lednu, a to se asi ministrům nebude líbit.

* Bude se opozice snažit napadnout schválení rozpočtu kvůli nejasnostem při hlasování?

Myslím si, že došlo k porušení zákona o jednacím řádu Sněmovny, nicméně my jako poslanci těžko můžeme nerespektovat rozhodnutí Sněmovny. Nevylučuji právní kroky, ale naším cílem není znejišťovat schvalování rozpočtu v situaci, kdy Česko příští rok čeká docela složité ekonomické období.

* Jste přesvědčen, že příjmy rozpočtu nebudou naplněny?

Budu požadovat na rozpočtovém výboru, aby přišel zástupce České národní banky a někdo z ministerstva financí a řekli svůj výhled na hospodářský růst v příštím roce. My ten rozpočet považujeme za nerealistický na výdajové i příjmové straně a navíc je absolutně pasivní. Neobsahuje žádné kroky, kterými by vláda brzdila negativní důsledky krize.

* Co vám nejvíce vadí?

Je absurdní, že vláda snižuje položku na aktivní politiku zaměstnanosti, a to zhruba o miliardu korun oproti letošnímu roku. Stejně tak snižuje i výdaj na pasivní politiku, tedy podporu v nezaměstnanosti. Ačkoliv prognózy jsou, že nezaměstnanost příští rok poroste. Vláda by určitě měla vyčlenit peníze na podporu zaměstnanosti třeba kvůli potížím skláren.

* Ministr Kalousek viní z rizika nižších příjmů hlavně opozici a její úpravy v návrhu novel zákona o daních z příjmů či spotřebních daní.

Novela o daních z příjmů je vládní, a pokud by ji vláda stáhla, tak jí zůstane v rozpočtu 5 miliard korun, o které by jinak přišla. Ty by měla použít třeba na podporu exportu do teritorií, která nebudou tak zasažena zpomalením ekonomiky, tedy mimo Evropu a USA.

* Chcete větší výdaje při nižších příjmech, tedy opět větší zadlužení?

Ne. V rozpočtu jsou výdaje, které se dají bez problémů škrtnout a peníze použít na prorůstové programy. Může se odložit Státní pokladna, elektronické dálniční kupony či přehodnotit vládní marketingové aktivity a služby, třeba na právníky, u nichž náklady příští rok rostou o 1,8 miliardy korun. Celkem lze ušetřit 10 miliard korun.

 


Zdroj: 23.10.2008, Mladá fronta DNES, autor: Jana Klímová

Vyplnit žádost

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.