CZ EN

I levice by měla chtít větší míru solidarity

Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) tvrdí, že přijetí novely o dani z příjmu lze ještě stihnout. Ale příliš nevěří, že ji poslanci schválí

* LN Na mimořádné schůzi sněmovny se v úterý mělo jednat o novele o dani z příjmu, aby se od roku 2009 nezvýšily daně pro nízkopříjmové skupiny (Kalousek navrhuje nechat sazbu daně na 15 procentech a snížit sociální pojištění o jeden a půl procentního bodu – pozn. red.). K projednání bodu ale vůbec nedošlo. Můžete to ještě do konce roku stihnout?

Ve středu bude jiná mimořádná schůze týkající se druhého čtení rozpočtu. Ta skončí někdy po obědě a pak se bude pokračovat v úterní mimořádné schůzi, která byla přerušena. Ve středu, ve čtvrtek i příští týden. Na daň z příjmu zcela určitě dojde s tím, že třetí čtení by bylo příští týden. Pokud sněmovna nějakou podobu schválí, tak při vstřícném postoji je ještě pořád možné to do konce roku schválit.

* LN Koalice má v Senátu většinu. Máte předjednáno, že vám senátoři vyjdou vstříc a že by skutečně novelu v rekordně krátkém čase schválili?

Přiznám se, že nemám. Ale osud novely ve sněmovně je mimořádně nejistý. Kdyby byla schválena, vezmu nohy na ramena a poběžím do Senátu prosit o nadstandardní přístup k této novele. Protože by bylo důležité, aby začala platit do 1. ledna 2009.

* LN Sám jste zmínil, že osud novely je velmi nahnutý. Její podobu odmítají jak poslanci okolo Vlastimila Tlustého, tak opozice. Co ještě hodláte podnikat, abyste uspěl?

S panem Tlustým opravdu nic podnikat nemíním. Do vířivky chodím s panem Kaderkou, nikoliv s Tlustým. Co navrhujeme, je snížení daní pro všechny. A současně zachování míry progrese, tedy chceteli stávající míry solidarity vysokopříjmových s nízkopříjmovými. Pokud naše novela schválena nebude, bude to mít následující efekty: zaprvé klesne míra solidarity vysokopříjmových s nízkopříjmovými. Zadruhé ministr financí vybere do státního rozpočtu zhruba o 11 miliard víc, které se budou hodit. Zatřetí, přestože se mu budou hodit, bude toho trpce litovat, protože to zaplatí výlučně nízkopříjmové skupiny.

* LN Opozice i Tlustý a spol. ale tvrdí, že jen napravujete vlastní chybu a oni vám proto nebudou pomáhat.

V žádném případě se nejednalo o chybu. Jednalo se o politický kompromis, který umožnil průchod zákona o stabilizaci veřejných rozpočtů. Tedy zákona, bez kterého bychom dnes byli v mnohonásobně tíživější situaci. Jestli se dnes snažíme prosadit novelu, která chce zachovat stávající míru progrese, tedy solidarity, tak bych očekával, že levá strana politického spektra bude mít také zájem na větší míře solidarity. Pokud ji mít nebude, tak si jen namlouvá, že za to nebude mít odpovědnost.

* LN Existuje ještě nějaký prostor pro ústupky, jak kritici vaší novely požadují?

Naprosto minimální. Samozřejmě jsme limitováni rozpočtovými možnostmi, jsme limitováni tím, že máme finanční krizi, a jsme limitováni tím, že chceme zachovat stávající míru solidarity a nechceme ji snižovat. Ti, kteří chtějí, aby klesla stávající míra solidarity, tak na to možná mohou mít sílu, ale nemohou tvrdit, že za to nejsou odpovědní.


Zdroj: 3.12.2008, Lidové noviny, autor: Petr Kolář

Vyplnit žádost

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.