CZ EN

S Nečasem mě nepojí vřelé pouto. A co?

Miroslav Kalousek, ministr financí a místopředseda TOP 09

Už rok zažívá jeden úspěch za druhým: Pro novou stranu TOP 09 získal populárního lídra. Spolu dosáhli nečekaného volebního úspěchu. Ve vládě obsadili vysněné pozice... Naruší tuto dlouhou sérii radikální kroky, které jako nový ministr financí chystá?
Myslet si o něm můžete cokoliv. Může vám být protivný z dávné minulosti, kdy se jeho kariéra někdejšího náměstka ministra obrany točila kolem neustálého vysvětlování různých armádních skandálů.
Dnešní Miroslav Kalousek je někdo úplně jiný. Tedy, zdá se jím být: politik s velmi promyšlenými tahy, na kterého se řadu měsíců lepí samé úspěchy. Zatím.

* Vaším posledním majstrštykem bylo přesvědčení bývalého guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy, aby za TOP 09 kandidoval na pražského primátora. Jak jste to dokázali?

Já i Karel Schwarzenberg se s ním známe léta. Když letos rezignoval na pozici guvernéra, tak jsme si říkali: Bylo by úžasné získat ho do party jako další výraznou posilu. V zásadě záleželo na něm, jestli by se chtěl angažovat v komunálních volbách v Praze, nebo jestli by chtěl kandidovat do Senátu.

* A on si vybral pražského primátora? Proč?

Probírali jsme to, co by pro něj byla největší výzva. A když jsme voličům slibovali změnu, tak pražská politika ji potřebuje jako sůl. Vrátit pražskému magistrátu jeho důstojnost. Pro Pražany dnes magistrát není úplně nejslušnější slovo.

* Pořád mi není jasné, čím jste ho přesvědčili. Jeho, člověka dosud ryze nepolitického.

Snad se Zdeněk nebude zlobit, že to prozradím. Když už jsem byl loni někdy v březnu dubnu ministrem financí v demisi, seděl jsem u něj v ČNB a on se mě zeptal, co budu dělat dál. Hodně jsem mu důvěřoval, a tak jsem mu v té době, kdy to ještě nebylo veřejně známo, řekl, že s Karlem Schwarzenbergem založíme novou politickou stranu.

* A co on na to?

Velmi zpozorněl a říkal: Člověče, tak do tohohle já bych měl chuť jít s vámi. A já jsem říkal: Proboha, tak pojď. Co ti brání? On měl samozřejmě řadu důvodů, proč to udělat nemohl, ale bylo vidět, že ho ta myšlenka zaujala. A já si tu jeho větu pamatoval.

Kalousek jako velký stratég

Letošní volební úspěch TOP 09 stál do velké míry na popularitě muže, kterého si Miroslav Kalousek vybral pro pozici lídra – Karla Schwarzenberga. Zdá se, že mu pomalu Kalousek začíná hledat další „místo nahoře“. Obsadí pak on sám místo šéfa už zavedené strany?

* Tůmu už máte. Po kom jdete teď? Co prezidentský kandidát?

Pevně doufáme, že bude přímá volba, a naším naprosto logickým kandidátem je předseda strany. Záleží ovšem na něm. Pokud Karel řekne: Ano, mě to zajímá – a on to nevyloučil –, tak ho navrhneme. Neumím si představit vhodnějšího kandidáta. Je to víceméně otázka jeho rozhodnutí. Ale že bychom si to všichni přáli, to je fakt.

* Vypadá to, že personální kroky máte vážně promyšlené hodně dopředu. Jste opravdu tak dokonalým režisérem TOP 09, jak se o vás říká.

Ale to není tak, že já jsem si někoho vybral a řídím ho zezadu. Jsem první místopředseda strany. Klišé, že jsem muž v pozadí, neobstojí.

* V pozadí rozhodně nejste. Nicméně to, že jste před sebe postavil jiného lídra, nepopřete. Jako byste věděl, že s vámi v čele by TOP 09 takový úspěch neměla.

Každý má dělat to, pro co se nejlépe hodí. Největší autoritou mezi námi je Karel Schwarzenberg, proto se on hodí nejvíc na předsedu.

* A na co se hodíte vy?

Budovat stranu, to je práce, na kterou musíte mít know-how, zkušenosti, musíte být stranický manažer. To je zase moje práce. Karel je tou autoritou, on udává strategická rozhodnutí a já jsem převodovkou, která to uvádí v reálný život, a jsem hlavním hybatelem budování té strany.

* Karel Schwarzenberg oznámil, že do příštích voleb už TOP 09 kvůli svému věku nepovede. Pak už byste se na předsedu cítil?

Upřímně řečeno, o tom jsem vůbec nepřemýšlel. Ale samozřejmě, TOP 09 je moje dítě. Já jsem tu stranu založil, vysnil jsem si ji. V životě jsem do žádného jiného projektu nedal tolik energie, emocí, vlastních snů, zkušeností. Budu-li si jist – až Karel nebude chtít kandidovat – že jsem to já, kdo bude nejlepším předsedou, tak do toho půjdu.

Nečasův soupeř

Miroslav Kalousek versus Petr Nečas. Dva silní hráči v nové vládě. Její kritici dokonce rovnou říkají, že nejde o vládu Nečasovu jako spíš Kalouskovu. On si dokázal při koaličních jednáních vyvzdorovat vysněný post: „Buď budu ministrem financí, nebo ve vládě nebudu,“ říkal. A Nečas ustoupil.

* Vsadil bych se, že jste počítal, že si premiér Nečas nedovolí nemít ve vládě silného Kalouska, a tak vám nakonec finance raději dá.

Ale my jsme se nechtěli dopouštět nějakých ultimát. Měli jsme jisté nepřekročitelné programové priority, například stanovení termínu vyrovnaných rozpočtů, ale bylo by smutné, kdybychom říkali: nebudeli Kalousek na financích, my se vlády neúčastníme.

* To netvrdím. Nicméně vy jste to stavěl tak, že finance, nebo nic.

To ale bylo mé rozhodnutí. Těžko si umím představit, že kdyby na mě nezbyly finance, tak bych řekl: já beru kulturu. Ne že bych se necítil na žádný jiný resort, ale bral bych to jako velký výraz nesebevědomí.

* Řekl vám Nečas do očí, že vás na ministerstvu financí nechce?

Ne, nikdy.

* V rozhovorech pro média to ale říkal.

To ano. Četl jsem to. Ale do očí mi to neřekl.

* No, na otevřený vztah vás dvou to vážně nevypadá. Že by byly přece jen pravdivé ty zprávy o vašich rozporech z dob společného náměstkování na ministerstvu obrany v polovině devadesátých let?

S Petrem Nečasem se na politické scéně potkáváme už nějakých šestnáct let. Bylo by divné, kdyby za tu dobu nepřelétl nějaký mráček nebo nedošlo k nějakému názorovému rozdílu nebo i rivalitě během kampaně. Ale určitě ten vztah není takový, že by mezi námi byla animozita, nepřekonatelné antipatie. Oba víme, co chceme. Já vím, že vláda nemůže být úspěšná bez úspěšného premiéra. On ví, že nemůže být úspěšná bez úspěšného ministra financí.

* Pragmaticky si to sice zdůvodníte, ale tak vřelý vztah jako sMirkem Topolánkem to prostě nebude.

Mirek byl a doufám, že stále je, můj přítel. Oba jsme vybaveni tak, že jsme k sobě našli velmi přátelskou, lidskou cestu. Petr Nečas je jinak ustrojen. Je povahově jiný typ člověka, než byl Mirek. Tam nikdy asi nebude žádné vřelé pouto, ale copak to je podmínkou ke slušné spolupráci? Myslím, že je to na pracovišti spíš výjimkou.

Masa na kostech už moc není

Do kanceláře ministra financí se Kalousek vrátil po patnáctiměsíční pauze toto úterý. Když prezident Klaus ministrům při jejich jmenování říkal, ať letos vůbec nepomýšlejí na dovolenou, Kalousek si prý jen povzdechl: „Jo, dovolená! Kdyby byl aspoň nějaký volný víkend!“

* Co vás teď jako ministra zaměstnává víc: seznam deseti procent úředníků, které budete propouštět, anebo hledání dalších úspor, aby Česko udrželo deficit rozpočtu na domluvené hranici 5,3 procenta HDP?

Upřímně řečeno, teď je to materiál, který chci dát začátkem příštího týdne do vlády. Jeho úkolem bude odvrátit riziko vyššího schodku, které je poměrně výrazné. Došlo k většímu propadu výběru spotřební daně, daně z příjmu právnických osob a pojistného.

* Takže hledáte oněch 15 miliard, o kterých mluvil váš předchůdce Janota?

K tomu, co už je takzvaně podmíněně zavázáno, musíme najít ještě dalších zhruba deset miliard. Pracujeme na různých variantách, ale není to jednoduché. Ono toho masa na těch kostech už není mnoho.

* Počítám, že koncem léta při sestavování rozpočtu na rok 2011 přijdou další úspory. Už víte, v čem?

I tam to bude především otázka parametrických škrtů, protože na zásadní úspory, které vyplynou z reforem, teď nebude čas. Na to je třeba schválit zákony a to teď nestihneme. Takže půjdeme cestou ořezání toho, na co stačí jednoduché legislativní novelky: porodné, výše příspěvku v první skupině zdravotně postižených, stavební spoření.

* Také dáte o deset procent méně na mzdové prostředky ve veřejné sféře s výjimkou učitelů. Kdy očekáváte první protesty a stávky?

První vážná společenská diskuse bude souviset s oním snížením objemu platů, to se dotkne statisíců lidí. To není nic populárního . Zaměstnanci mají své odborové svazy a očekávám poměrně vášnivou diskusi. A ta proběhne už tak v srpnu, září. Protože oni dobře vědí, že schválením rozpočtu je konec.

* Věříte si, že je přesvědčíte?

Musíme jim vysvětlit, že prostě nemáme na vybranou.

* To ale stávku odvrátit nemusí. Vzpomeňte si na snahu sáhnout na benefity dopravákům...

Nedá se vyloučit žádný nástroj protestu. Ale budeme se snažit komunikovat. Odbory jsou partner k jednání, ne nepřítel.

 

***

Miroslav Kalousek

  • Narodil se 17. prosince 1960 v Táboře. Vystudoval VŠCHT. Je ženatý, má dvě děti. Kariéra v KDU-ČSL Od roku 1984 byl členem strany lidové (později KDU-ČSL). V roce 1990 byl poradcem místopředsedy vlády, později působil v různých vládních a parlamentních funkcích. Kariéra v TOP 09 Z KDU-ČSL odešel loni v červnu a založil TOP 09. Po jejím úspěchu ve volbách (17 procent) se tento týden vrátil do funkce ministra financí.


Zdroj: Mladá fronta DNES | 17.7.2010 | str. 12 | rubrika: Sobotní rozhovor | autor: Jiří Kubík

Vyplnit žádost

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.