Náklady práce snížíme
„Ekonomové kritizují vládní DPH“
Hospodářské noviny | 26.5.2011 | strana: 04 | rubrika: Česko | autor: Hana Škodová, Jiří Táborský
Podle ekonomů se vláda Petra Nečase při změnách DPH úplně odchýlila od doporučení Bezděkovy komise i dalších expertů. Ti sice se sjednocením DPH počítali, ale mělo souviset se snížením ceny práce. Nyní však peníze vybrané navíc poslouží k financování důchodové reformy.
Snížení ceny práce, kvůli kterému se mělo zvýšit DPH, ještě v únoru pochválil premiéru Nečasovi v Paříži i generální tajemník OECD Angel Gurría. A přihlásila se k němu také expertní skupina NERV. Z politických jednání však nakonec vyšla penzijní reforma výrazně proměněná. Z povinného fondového spoření se stalo dobrovolné, snížení ceny práce z ní vypadlo úplně a zbylo jen zvýšení DPH.
Reakce MF:
Chceme snížit náklady práce
Zdroj: Hospodářské noviny | Datum: 27.5.2011 | Rubrika: Názory | Strana: 10
Článek „Ekonomové kritizují vládní DPH“ (HN 26. 5.) se snaží čtenářům vsugerovat, že vláda nechce snižovat vedlejší náklady práce a ignoruje doporučení expertní skupiny, tzv. Bezděkovy komise. Opak je pravdou.
V rámci daňové reformy navrhujeme snížení vedlejších nákladů práce o dva procentní body od 1. 1. 2013, tedy ve stejný čas, kdy se sjednotí sazby DPH. Víc se tak bude zdaňovat spotřeba a méně lidská práce. Velmi mě mrzí, že tento fakt se v článku neuvádí, a tím se poněkud zkreslují záměry vlády.
Ta si velmi dobře uvědomuje, že zdanění pracovní síly je v ČR jedno z největších ve vyspělých zemích a negativně ovlivňuje zaměstnanost a konkurenceschopnost domácích podniků. Snížení zdanění spolu se snížením administrativních nákladů v rámci daňové reformy naopak pomůže zvýšit zaměstnanost i schopnost exportérů prosadit se v zahraničí.
Miroslav Kalousek, ministr financí