CZ EN

Herny se z ulic již přes rok vystěhovávají

Autor: Jakub Haas, zástupce tiskového mluvčího MF.
Zdroj: MF Dnes | 15.4.2013 | Rubrika: Názory | Strana: 10

V páteční MF DNES se v článku Konec sázek. Radnice mohou začít z ulic vystěhovávat herny mimo jiné píše: „Ústavní soud rozhodl, že radní mohou zakazovat na území své obce videoloterijní terminály hned, a ne až od ledna 2015, jak jim stanovili zákonodárci.“ Zde je potřeba upozornit na to, že již novela loterijního zákona účinná od roku 2012 obcím umožňovala regulovat videoterminály u nových žádostí. Hlavně zmíněná novela a zvýšení odvodového zatížení hazardu způsobily, že ministerstvo financí mohlo zrušit téměř 30 tisíc herních povolení, z drtivé většiny právě videoterminálů. Z obcí tak za poslední rok zmizela asi třetina těchto přístrojů, „vystěhování heren z ulic“ tedy již více než rok probíhá bez ohledu na rozhodnutí Ústavního soudu.

Tříletá přechodná lhůta navíc nebyla navržena ministerstvem financí, ale byla výsledkem dohody zákonodárců, loterijního průmyslu a Svazu měst a obcí ČR. Ministerstvo ji muselo ze zákona respektovat.

K obavám některých starostů o údajné průtahy v rušení povolení můžeme pouze poznamenat, že MF ČR nemá ze zákona jinou možnost, jak zrušit povolení, než zahájit správní řízení o zrušení licence. Starostové i občanští aktivisté jistě vědí, že správní řízení má své lhůty a práva účastníků, které je nutno dodržovat. Včetně práva účastníka podat rozklad a tím prodloužit délku správního řízení.

Vyplnit žádost

Kontaktní formulář

Toto pole nevyplňujte!!!

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA a platí tyto zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.